کنفرانس کشورهای کمک کننده در وارسا (اپریل ۲۰۲۲)
کنفرانس کشورهای کمک کننده در وارسا (اپریل ۲۰۲۲)

در کنفرانس کشور های کمک کننده در وارسا، چندین میلیارد یورو اعانه برای اوکرایین و مهاجران اوکرایینی جمع آوری شد. در کمپاین جمع آوری پول برای کمک به اوکرایین، ۳۶ کشور و ۱۷ شرکت های جهانی سهیم شدند.

اورزولا فون دیر لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در پایتخت پولند گفت که جهان در چارچوب این کمپاین، ۹،۱ میلیارد یورو کمک را به اوکرایین پذیرفته اند. اولاف شولتس، صدراعظم آلمان فدرال از طریق پیام ویدیویی گفت که آلمان ۴۲۵ میلیون یوروی اضافی کمک بشری و کمک های انکشافی را برای اوکرایین و دولت های همسایه اش در اختیار قرار می دهد. ۷۰ میلیون یوروی دیگر برای حمایت های طبی اختصاص می گیرد.

شولتس تأکید کرد: «آلمان در کنار اوکرایین ایستاده است. ما می خواهیم تمام جهان را گردهم آوریم تا بتوانیم به مهاجران در داخل و خارج اوکرایین کمک کنیم.»

براساس این اظهارات، کمیسیون اتحادیه اروپا، یک میلیارد کمک را به اوکرایین پذیرفته است. افزون بر جمع آوری پول ها در این کمپاین، بانک اروپا در امور بازسازی و انکشاف، یک میلیارد یورو را در چارچوب کریدت ها برای بیجا شدگان در اختیار قرار می دهد. فون دیر لاین گفت که به این ترتیب حتی میزان جمعی پول ها به ۱۰،۱ میلیارد می رسد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکرایین از طریق یک پیام ویدیویی خواست: «در شجاعت ما باید همه جهان سهیم شود.» جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا از طریق یک پیام ویدیویی گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه یک بحران بشری را ایجاد کرده است که همواره بدتر می شود.

به این کنفرانس کشورهای کمک کننده، سازمان غیردولتی «شهروندان جهانی»، کمیسیون اتحادیه اروپا و حکومت کانادا فراخوانده بودند. این پول های قرار است از جمله به پروژه های سازمان ملل متحد و سازمان های امدادی در محل داده شود.

این کنفرانس توسط یک کمپاین رسانه اجتماعی با شعار «برای اوکرایین به پا بیاستید» راه اندازی شد که در آن هنرمندان موسیقی، هنرپیشه ها و ورزشکاران سهیم شدند.

هنرمندان مشهور پاپ از جمله التون جان و سلین دیون، به جمع آوری اعانه فرا خوانده بودند.

 

در همین زمینه