جریان تخلیه افغان ها از افغانستان تاشکند
جریان تخلیه افغان ها از افغانستان تاشکند

شماری از خبرنگاران و هنرمندانی که در طی هفت ماه گذشته از افغانستان به فرانسه انتقال داده شده اند، از کمبود خدمات و امکانات شاکی اند و حتی بعضی از آنان می‌گویند که از مشکلات روحی و روانی رنج می‌برند.

افغان هایی که در هفت ماه گذشته از کابل به فرانسه انتقال داده شده اند، به شمول بسیاری خبرنگاران و هنرمندان، در شروع یک زندگی جدید و یافتن کار با دشواری هایی مواجه اند.

ربابه رضایی یکی از خبرنگاران زن که از بامیان به فرانسه انتقال یافته است، می گوید که دوری از وطن، خانواده، دوستان و از دست دادن کار و بار سبب شده است که با مشکلات روانی روبرو شود.

او هفت ماه می شود که با شوهرش در کمپی در شهر لیون فرانسه زندگی می کند و از وضعیت زندگی در کمپ شکایت دارد. او به دویچه وله گفت: «در کمپ مهاجرینی از کشورهای مختلف هستند. همه چیز مشترک است، از آشپزخانه گرفته تا وسایل و امکانات. وضعیت بهداشتی خوب نیست و مهاجرین نظافت را مراعات نمی کنند.»

خانم رضایی می گوید که در شش ماه گذشته دولت برای او و شوهرش ماهانه ۳۱۶ یورو برای تامین غذا و لباس پرداخت می کرد و یک ماه می شود که قبولی ۱۰ ساله دریافت کرده و حالا ماهانه ۷۱۲ یورو برای هر دوی آنان پرداخت می شود.

عدم آشنایی با زبان، کمبود امکانات، زندگی در کمپ، عدم رسیدگی مناسب به مراقبت های صحی و بیکاری از مشکلات عمده مهاجرین تازه رسیده در فرانسه می باشد.

محمد حیدری، یکی از فیلم سازان افغان می باشد که با به قدرت رسیدن گروه طالبان در نیمه ماه اگست سال ۲۰۲۱، توسط سربازان فرانسوی از کابل به فرانسه انتقال داده شد.

او گفت: «محل زندگی ما مثل یک هوتل است که برای هر نفر یک واحد کوچک که شامل اتاق خواب، آشپزخانه، حمام و دستشویی می گردد، داده شده است و شاید در آینده برای ما آپارتمان هم بدهند.»

حیدری نیز اقامت ۱۰ ساله دریافت کرده و از شش ماه به این طرف مصروف آموختن زبان فرانسوی است و ماهانه ۲۲۰ یورو پول برای تامین مصارف زندگی خود به دست می آورد.

در حدود ۲۰ روز پیش، یکی از مهاجرین تازه رسیده افغان به فرانسه، به دلایل نامعلومی غرق شد و جان باخت.

در این میان، شهرداری شهر لیل فرانسه برای شماری از هنرمندان و خبرنگاران افغان زمینه فعالیت های فرهنگی و هنری را نیز فراهم ساخته است.

اتیلا نوری، خبرنگاری که با ۸۵ مهاجر افغان دیگر در شهر لیل فرانسه زندگی می کند، از مشکلات شاکی است، اما می گوید که از جمع این افراد، برای ۲۰ خبرنگار و هنرمند زمینه آموزش، فیلم سازی و فعالیت های هنری فراهم شده است. او گفت: «برای ۲۰ هنرمند و خبرنگار، زمینه فعالیت های هنری و فرهنگی فراهم شده و ۸ نفر به شمول خودم، بورس ویژه جشنواره سیرمونیا را به دست آوردیم و مورد حمایت قرار می گیریم.»

دیده بان حقوق بشر در گزارش اخیر خود ذکر کرده است که شماری از افغان های که طی ماه های اخیر به فرانسه انتقال شده اند، آسیب های روحی و روانی را تجربه می کنند.

به اساس گزارش رسانه های فرانسوی، پس از سقوط کابل به دست طالبان در ۱۵ آگست پارسال، فرانسه بیش از سه هزار نفر را که شامل خبرنگاران، هنرمندان، فیلم سازان و کارمندان محلی این کشور می شوند، از افغانستان تخلیه کرده است.

 برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه