عکس آرشیف: مهاجران افغان در حال بازگشت از ایران. عکس از پیکچر الیانس
عکس آرشیف: مهاجران افغان در حال بازگشت از ایران. عکس از پیکچر الیانس

به دنبال انتشار خبر توقف فعالیت‌های قونسولی ایران در افغانستان، سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که این فعالیت‌ها ادامه دارد. بعد از آن که انتشار ویدیوهای بدرفتاری با مهاجران افغان در ایران به تظاهرات در برابر نمایندگی‌های دیپلماتیک ایران در افغانستان منجر شد، مقام‌های ایرانی روز سه شنبه گفتند که فعالیت‌های قونسولی را متوقف کرده‌اند.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه ۱۳ اپریل گفت که نمایندگی‌های دیپلماتیک این کشور «در افغانستان باز هستند و به فعالیت خود ادامه می‌دهند.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که از گروه طالبان می‌خواهد که امنیت کامل اماکن دیپلماتیک ایران را تامین کند.

بعد از آن که انتشار ویدیوهای بدرفتاری با مهاجران افغان در ایران، به تظاهرات در برابر نمایندگی‌های دیپلماتیک ایران در افغانستان منجر شد، مقام‌های ایرانی روز سه شنبه گفتند فعالیت‌های قونسولی در افغانستان را متوقف کرده‌اند.

خبرگزاری رسمی ایران، ایسنا، با انتشار اعلامیه سفارت ایران در این باره نوشت که «خدمات کنسولی ایران در کابل و هرات به دلیل مشکلات امنیتی تا اطلاع ثانوی انجام نمی شود.»

در اعلامیه گفته شده بود که «با توجه به تحولات اخیر و مشکلات به وجود آمده در مقابل سفارت و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات، عدم کنترل آن و همچنین مشکلات امنیتی، بخش کنسولی این سفارت از روز سه‌شنبه مورخ ۱۴۰۱/۰۱/۲۳ تا اطلاع ثانوی از ارائه هرگونه خدمات کنسولی از جمله صدور روادید معذور می‌باشد.»

سفارت ایران در ادامه نوشت که وزارت خارجه ایران کاردار سفارت افغانستان در تهران را احضار و علیه «حملات انجام شده به سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات به شدت اعتراض کرد.»

مقام‌های ایرانی روز گذشته همچنین از افغانستان خواستند که با حمله کنندگان به نمایندگی‌های دیپلماتیک ایران در هرات و کابل برخورد قانونی صورت گیرد.

پس از کشته و زخمی شدن سه روحانی ایران در زیارت امام رضا در مشهد، تصاویر ویدیویی متعددی از رفتار خشونت بار شماری از ایرانی‌ها و نیروهای امنیتی این کشور با مهاجران افغان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

انتشار این تصاویر باعث شد گروهی از افغان‌ها در به قونسولگری ایران در هرات حمله کنند. همزمان تعدادی هم در کابل در برابر سفارت ایران تظاهرات کردند.

اما مقام‌های ایرانی در واکنش به تصاویر اذیت و‌آزار افغان‌ها در ایران، آن‌ را توطئه‌ای برای تخریب روابط دو کشور خواندند.

در همین باره: سفارت ایران در کابل: تصاویر آزار و اذیت افغان‌ها در ایران، توطئه‌ای برای تخریب روابط دو کشور است

 

در همین زمینه