بوسنیا
بوسنیا

با شروع فصل بهار نه تنها شمار پناهجویانی که از مسیر بالقان به سمت اروپا می‌آیند بلکه بدبختی، خشونت و اقدام غیرقانونی به عقب راندن پناهجویان در مرزهای اتحادیه اروپا در کرواسیا نیز دوباره در حال افزایش است.

بن‌بست بوسنیا

صدها پناهجو همچنان در ویرانه‌ها و چادرهای اطراف شهر بیهاچ در غرب بوسنیا منتظر فرصتی برای عبور از مرز و ورود به اتحادیه اروپا هستند. این مرد جوان سفر خود را سه سال پیش از پاکستان شروع کرده است. ماه‌هاست که امکان خروج از بوسنیا را ندارد. دندان آسیاب او عفونت کرده است. اروپا تنها چند کیلومتر آن طرف‌تر است.

پناهجوی پاکستانی در بوسنیا
پناهجوی پاکستانی در بوسنیا

فصل تلاش دوباره برای گذر از مرز

با شروع بهار هوا گرم‌تر شده است. اکنون زمان آن است که تلاش برای عبور از مرز را از سر گرفت. این مرد جوان تاکنون بیش از ۲۰ بار برای ورود به اتحادیه اروپا تلاش کرده است. اما او هر بار گرفتار پولیس مرزی اتحادیه اروپا شده و به‌طور غیرقانونی به بوسنیا بازگردانده شده است. لباس‌ها و بکس پشتی‌اش را از یک سازمان کمک‌رسانی محلی دریافت کرده است.

یکی از مهاجران در بوسنیا
یکی از مهاجران در بوسنیا

در انتظار هوای مناسب

در کمپ پناهندگان لیپا، ۲۰ کیلومتر آن طرف‌تر، دور از منطقه مسکونی، در حال حاضر هنوز ۲۰۰ تا ۳۰۰ مرد زندگی می‌کنند. بسیاری از این پناهجویان مانند این دو مرد، برای خود در حومه شهر یا در جنگل سرپناهی فراهم آورده‌اند. اینجا به مرز نزدیک‌تر است. برای زنان، کودکان و خانواده‌ها کمپ کوچکی در داخل شهر وجود دارد.

کمپ پناهندگان لیپا، ۲۰ کیلومتر آن طرف‌تر مرز، دور از منطقه مسکونی
کمپ پناهندگان لیپا، ۲۰ کیلومتر آن طرف‌تر مرز، دور از منطقه مسکونی

نگاه‌‌ها به سمت غرب

بحران انسانی در غرب بوسنیا هنوز پایان نیافته اما تحت کنترول درآمده است. بسیاری از پناهجویان اکنون به مقصدهای خود در آلمان، فرانسه یا ایتالیا رسیده‌اند. علاوه بر این، در چند ماه گذشته سرمای شدید هوا تلاش برای عبور از مرز را غیرممکن کرده بود. بسیاری از پناهجویان این فصل را در اردوگاه‌‌های واقع در سارایوو و صربستان در انتظار بهار به سر برده‌اند.

مهاجران در بوسنیا
مهاجران در بوسنیا

رسیدگی‌های سازمان‌های امدادی و داوطلبان

سال‌هاست که مسئولیت رسیدگی به پناهجویان در این مناطق و رفع نیازهای آنان را سازمان‌های کمک‌رسانی محلی و داوطلبان از کشورهای آلمان، اتریش، سویس و ایتالیا بر عهده گرفته‌اند. سازمان SOS-Bihac در میانه بحران بزرگ پناهجویی در سال ۲۰۱۵ شکل گرفت و پایه‌گذاری شد. این سازمان کمک‌رسانی بودجه خود را از انجمن Aachener Netzwerk دریافت می‌کند.

اعضای یک سازمان امدادی با مهاجران در بوسنیا
اعضای یک سازمان امدادی با مهاجران در بوسنیا

دسترسی تنها با موتر Four Wheel Drive

اندی جهیک، یکی از امدادگران سازمان کمک‌رسانی SOS Bihac است. او خرابه‌ها و مکان‌هایی را که پناهجویان از آن‌ها به عنوان سرپناه در جنگل‌ها در طول مسیرشان به سمت مرز اتحادیه اروپا استفاده می‌کنند به خوبی می‌شناسد. او با موتر بیابان‌گرد خود تا جایی که می‌تواند غذا، پوشاک، آب و چراغ قوه به دست این افراد می‌رساند. گشت‌زنی‌های او به این منظور اغلب او را به ارتفاعات مناطق کوهستانی می‌برد.

یکی از امدادگران سازمان کمک‌رسانی SOS Bihac<br>  در بوسنیا
یکی از امدادگران سازمان کمک‌رسانی SOS Bihac<br> در بوسنیا

مراقبت‌های اولیه طبی و خدمات امدادی

اندی ۲۲ سال دارد و یکی از سه امدادگر آموزش‌دیده سازمان SOS Bihac است. او و همکارانش به زخم‌ها و سایر مشکلات طبی پناهجویان حاضر در غرب بوسنیا رسیدگی می‌کنند. برای مواقع اضطراری یک آمبولانس در اختیار آنهاست که یک سازمان غیردولتی آلمانی به نام Lautlos به آنها اهدا کرده است.

اندی از سازمان امدادی SOS Bihac
اندی از سازمان امدادی SOS Bihac

اولین مورد طبی عاجل ساعت چهار و نیم صبح

کارمندان کمپ پناهندگان لیپا در نزدیکی مرز کرواسی تماس گرفته‌‌‌اند. دو مرد در درگیری با چاقو مجروح شده‌اند که حال یکی از آنها وخیم است. دو دقیقه بعد تیم امدادرسانی سازمان SOS Bihac به سمت محل راه می‌افتد. یکی از مجروحان بر اثر ضربه چاقو به بالاتنه جانش در خطر است. بر روی زخم او یک پانسمان مخصوص قرار داده می‌شود و به او یک سرم وصل می‌کنند.

مهاجر مجروح شده در بوسنیا
مهاجر مجروح شده در بوسنیا

آمبولانس شفاخانه رسیدگی می‌‌کند

زخم‌ها و بریدگی‌های بدن مرد دوم در مسیر شفاخانه مورد رسیدگی و درمان قرار می‌گیرد. جان مصدوم بدحال این ماجرا تنها به خاطر رسیدگی سریع آمبولانس شفاخانه نجات می‌یابد. بسیاری از پناهجویان به کمپ لیپا پا نمی‌گذارند چراکه از خشونت حاکم در این محل می‌ترسند. آنها می‌گویند در پشت حصارهای این کمپ اخاذی و سرقت بخشی از زندگی روزمره است.

مهاجر مجروح شده در بوسنیا
مهاجر مجروح شده در بوسنیا

افسران پولیس بوسنیا عقب‌راندن‌ها در نزدیکی مرز را مستند می‌کنند

ردپای روشن پناهجویان در چند متری مرز خارجی اتحادیه اروپا در کرواسیا؛ نیروهای مرزی بوسنیا در گشت‌زنی‌های خود مرتب با چنین صحنه‌هایی روبرو می‌شوند. آنها در صورت مشاهده عقب‌ رانده شدن پناهجویان از سوی پولیس مرزی کرواسیا، اقدام آنها را مستند ساخته و به روسای خود اطلاع می‌دهند. این که روسای پولیس با این اطلاعات چه می‌کنند برای آنها روشن نیست.

افسران پولیس بوسنیا در جریان گشتزنی
افسران پولیس بوسنیا در جریان گشتزنی

"ترومای من قوی‌ترم می‌کند"

افسران پولیس مرزی بوسنیا همچنین در صورت یافتن پناهجویان بیمار یا مجروح در جنگل مستقیم با سازمان کمک‌رسانی SOS Bihac تماس گرفته و به آنها اطلاع می‌دهند. این اقدام به ویژه در زمستان جان افراد را نجات می‌دهد. زلاتان کواچویچ، رئیس این سازمان امدادرسانی، خود قربانی جنگ است؛ او در ۱۵ سالگی پای چپ خود را بر اثر انفجار یک نارنجک در جنگ بوسنیا از دست داده است. زلاتان می‌گوید: «ترومای من، مرا قوی می‌کند.»

مرز بوسنیا و کرواسیا
مرز بوسنیا و کرواسیا

بازی مرگ و زندگی

کوواچویچ در جستجوهای خود به دنبال پناهجویان گاهی از پهپاد استفاده می‌کند. این بدان معنی است که مناطق گسترده‌تر در دل کوه‌ها را نیز می‌توان جستجو کرد. او می‌گوید: «ما هر روز به دنبال افراد نیازمند به کمک و رسیدگی هستیم. با رسیدن بهار آنها دوباره به تکاپو در می‌آیند. بسیاری از آنها نمی‌دانند که تلاش برای عبور از مرز می‌تواند به بازی مرگ و زندگی تبدیل شود.

 پهپاد
پهپاد


 

در همین زمینه