© DR | زندان پلچرخی در شرق کابل
© DR | زندان پلچرخی در شرق کابل

دادگاهی در هالند، مسئول پیشین زندان پلچرخی کابل را به جرم ارتکاب جنایت جنگی و جنایت بشری در بین سال‌های ١٩‬٨‬٣‬ تا ١٩‬٨‬٨‬ به ١٢ سال زندان محکوم کرد.

قاضی دادگاه منطقه‌ای هوگو روز پنجشنبه ۱۴ اپریل گفت گفت که عبد الرزاق رفیف، مسئول سابق زندان پلچرخی در کابل، «با زندانی‌ها به گونه بی‌رحمانه و توهین‌آمیز برخورد می‌کرد و خودسرانه آنان را از آزادی‌شان محروم می‌کرد.» به باور قاضی، اعمال او جنایت جنگی به شمار می‌آید.

او گفت که عبدالرزاق ٧٦‬ ساله در سال‌های ١٩‬٨‬٣‬ تا ١٩‬٨‬٨‬ نقش پررنگی در آزار و اذیت زندانیان و نقش موثری نیز در زندان پلچرخی داشت.

فرد متهم اما قبلا گفته بود که او را اشتباهی به جای کسی دیگری گرفته‌اند و او «هیچ چیز حتی نام خود را به یاد ندارد.»

دادگاه گفته است که در زمان عبدالرزاق، هزاران زندانی شکنجه و برخی‌ نیز اعدام شدند. به گفته قاضی دادگاه، عبدالرزاق «در خشونت‌ها دخیل بود. او فرمان می‌داد و می‌دانست در زندان چه اتفاق می‌افتد و هیچ اقدامی در برابر زیردستان خود که زندانیان را آزار و اذیت می‌کردند، انجام نمی‌داد.»

این دادگاه، یکی از واپسین نمونه‌های مجموعه‌ای از این دست تلاش‌ها در کشورهای اروپایی است که به هدف پاسخگو کردن افرادی که در کشورهای جنگ‌زده شامل افغانستان و سوریه مرتکب جنایت شده‌اند، راه اندازی می‌شود.

دادستان‌ها می‌گویند که پلیس در سال ٢٠١٢ کار تحقیقات را پس از آنکه اطلاع یافت که فرد متهم در هالند زندگی می‌کند، آغاز کرد. وی در هالند با نام جعلی زندگی می‌کرد.

میریام بلوم می‌گوید مقام‌های هالندی پس از صحبت با ٢٥ شاهد در کشورهای مختلف و استفاده از مدارک زیاد، قانع شدند که فرد مورد نظر همین شخص است.

اصل قانونی «صلاحیت‌ قضایی جهانی» که کشورها را قادر می‌سازد افرادی را که مرتکب جرم‌های جنگی شده‌اند، مجازات کنند، راه را برای این اقدام قوۀ قضاییه هالند هموار کرده است.

به بنیاد این اصل، کشورها می‌توانند افرادی را که حتی جرم را در کشوری دیگری انجام داده‌اند نیز دادگاهی کنند.

این اصل تاکنون برای پرونده‌هایی مربوط به جنگ سوریه استفاده شده است. واپسین نمونه از این اقدام هم مربوط به یک دکتر سوری پناهنده در آلمان بود که متهم به شکنجه بازداشت‌شدگان در سوریه شده بود.

 

در همین زمینه