پناهجویان افغان در پانتن، در همسایگی پاریس، فبروری ۲۰۲۲. عکی از مهاجر نیوز
پناهجویان افغان در پانتن، در همسایگی پاریس، فبروری ۲۰۲۲. عکی از مهاجر نیوز

ژرالد دارمنن، وزیر داخله فرانسه می‌گوید که از زمان به قدرت رسیدن طالبان، فرانسه افغان‌ها را به کابل اخراج نمی‌کند. همزمان این امکان وجود دارد که تعدادی از پناهجویان افغان به کشورهای اروپایی برگردانده شوند؛ کشورهایی که سیاست شان در مورد اخراج افغان‌ها روشن نیست.

روز چهارشنبه ۱۳ اپریل، ژرالد دارمنن، وزیر کشور امانوئل ماکرون، در مناظره با ژوردان باردلا، حامی مارین لوپن، اظهار کرد که فرانسه «افغان‌ها را به [افغانستان] رژیم طالبان اخراج نمی‌کند.» ماکرون و لوپن روز ۲۴ اپریل در انتخابات نهایی فرانسه با هم رقابت می‌کنند. آیا ادعای وزیر داخله ماکرون واقعیت دارد؟


فرانسه از زمان به قدرت رسیدن طالبان در کابل در ۱۵ اگست ۲۰۲۱ عملاً اخراج پناهجویان رد شده افغان به افغانستان را به حالت تعلیق درآورده است. پاریس رژیم موجود در کابل را به رسمیت نمی شناسد و ارتباطات هوایی بین دو کشور همچنان قطع است.

"اخراج غیر مستقیم"

با این حال، فرانسه آنچه را که «اخراج غیرمستقیم» از طریق مقررات دوبلین نامیده می شود، اعمال می کند. یعنی این که فرانسه می‌تواند پناهجویان افغان را به اولین کشور ورودی آن‌ها به اروپا مانند بلغاریا، اتریش یا کرواسیا بازگرداند. این درحالیست که این کشورها به وضوح در مورد عدم اخراج افغان‌ها به کابل اظهار نظر نکرده اند.

اکاترینا سباتاکاکیس، وکیل امور مهاجرت، به مهاجر نیوز گفت که این کشو‌رها «که در آن‌ها هیچ تضمینی برای بررسی درخواست‌های پناهندگی وجود ندارد، اقدامات اخراج را انجام خواهند داد.» او همچنین «رفتار غیرصادقانه » در این باره رامحکوم کرد.

در همین زمینه: بررسی حقیقت: آیا فرانسه با پناهجویان افغان و اوکراینی رفتار دوگانه دارد؟

حدود ۷۵ درصد از افغانها تحت حفاظت قرار دارند

سازمان سیماد به مهاجر نیوز گفت که از تابستان سال ۲۰۲۱، اداره حمایت از پناهندگان و افراد بی تابعیت فرانسه (Ofpra) به ۷۵ درصد از پناهجویان افغان پناهندگی داده است. این سازمان به مهاجران اطمینان داد که «به گونه واضح، همه چیز در مسیر درستی پیش می رود.» سیماد تصریح کرد که «اکثر افغان‌ها به راحتی از اوفپرا پناهندگی به دست می آورند.»

با این حال، پناهجویان رد شده‌ای که تلاش می‌کنند در دادگاه ملی حق پناهندگی (CNDA)درخواست تجدیدنظر کنند، با مشکلات قابل توجهی مواجه می شوند. دادگاه معتقد است که علیرغم حضور طالبان، در افغانستان دیگر «خشونت کور و با شدت استثنایی» وجود ندارد که اعطای حمایت فرعی را توجیه کند.

به طور مشخص، دادگاه پناهندگی معتقد است که افغانستان یک کشور در حال جنگ نیست. سیل‌ون سالیگاری، وکیل حقوق خارجی‌ها در فرانسه، به مهاجر نیوز گفت: «به این ترتیب باید ثابت کرد که فرد، به دلیل عقاید سیاسی یا عضویت در یک گروه اجتماعی و قومی، در معرض خطر شخصی قرار دارد.» او گفت: «بسیاری از افغان ها می‌بینند که درخواست آنها رد شده است.»

در چنین حالتی، این افغان‌ها در فرانسه به افراد غیرقانونی و بدون مدرک مبدل می‌شوند، بدون آن که امکان اخراج آن‌ها به وطن شان وجود داشته باشد. آنها سال‌ها در در یک خلای اداری سرگردان می‌مانند. بسیاری از آنها در کمپ‌های غیررسمی کاله و شمال پاریس، درفقر و تنگدستی بزرگی به سر می‌برند.

در همین باره: افغان‌های بازداشت شده در مراکز توقیف فرانسه: «مسئولان در حرف و عمل رفتار ضد و نقیض دارند»

 

در همین زمینه