عکس از آرشیف: اخراج مهاجران افغان از ایران به افغانستان
عکس از آرشیف: اخراج مهاجران افغان از ایران به افغانستان

وزارت مهاجرین حکومت طالبان از برگزاری نشستی چهار جانبه برای رسیدگی به وضعیت مهاجرین افغان در کشورهای همسایه خبر داده است. بعد از رویداد حمله با چاقو بر سه طلبه در مشهد، مهاجران افغان از افزایش برخوردهای نامناسب در ایران در برابر مهاجران شکایت دارند.

به گزارش خبرگزاری باختر که زیر کنترول طالبان است، وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان گفته است که به زودی نشستی میان مقام های طالبان، ایران، پاکستان و کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان برگزار می شود. وزارت امور مهاجرین طالبان گفته که در این نشست قرار است روی مشکلات مهاجرین افغان و رسیدگی به وضعیت آنان بحث و گفتگو شود.

 اخیرا در پی رویداد حمله با چاقو بر سه طلبه در صحن زیارت امام هشتم شیعیان در شهر مشهد ایران، مهاجران افغان ساکن در این کشور می گویند که خشونت و بدرفتاری با آنان افزایش یافته است. گرچه مقامات ایرانی در مورد هویت فرد مظنون به صورت رسمی توضیح نداده اند، اما برخی مقام‌های محلی این کشور ابتدا او را افغان و سپس ازبک تبار معرفی کردند.

در روزهای اخیر تصاویر ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی نیز دست‌به‌دست می‌شوند که نظامیان ایرانی را در حال شکنجه و توهین مهاجران افغان نشان می‌دهند. هرچند صحت این ویدیوها تائید نشده و و تاریخ ثبت آن‌ها نیز روشن نیست، اما مسئولان انتظامی ایران و مهاجران افغان در آن‌ها قابل تشخیص اند.

خبرگزاری باختر به نقل از مقامات ایرانی نوشته است که این تصاویر مربوط به گذشته است. اما بنا به گفته شماری از مهاجران افغان رویداد مشهد بر نحوه برخورد با مهاجران در ایران تاثیر منفی گذاشته است.

جمشید همدرد که چهار سال پیش به عنوان کارگر به صورت غیر قانونی به ایران رفته است، می گوید: «در این چند روز به دلیل ویدیوهایی که نشر شده ما از بیرون رفتن از خانه ترس داریم و کسانی که شناسنامه دارند و کار عاجل دارند بیرون می شوند. دیگران به دلیل ترس نمی توانند بیرون بروند.»

یک مهاجر دیگر افغان در تهران به دویچه وله گفت که تغییرات زیادی در زندگی مهاجران آمده و ترس و هراس زیاد شده است.

محمد نصیب راتب، آگاه حقوق قضایی که تجربه مهاجرت در ایران و ترکیه را دارد، یکی از مهاجرانی است که با ویزای قانونی وارد ایران شده و حالا بعد از یک ماه دوباره به افغانستان برگشته است. به باور او مردم افغانستان در ایران به چشم خوب دیده نمی شوند. او می گوید: »متاسفانه وقتی پولیس ایران افغان‌ها را دستگیر کند، رویه پولیس ایران با مهاجران نسبت به یک قاچاقبر ایرانی بدتر است. گویا که تروریست را دستگیر کرده اند، زیاد بدرفتاری می کنند و آدم از آمدن به خاک ایران پیشیمان می شود.«

سمیرا حمیدی، کمپاینر سازمان عفو بین الملل در جنوب آسیا می گوید که یافته های این سازمان نشان دهنده این است که مهاجرین در ایران در وضعیت درستی زندگی نمی کنند. او افزود که افغان از مجبوریت و به دلیل نقض حقوق بشری شان از سوی طالبان از این کشور فرار می کنند «اما در ایران با خشونت دیگر مواجه می شوند که شامل اهانت، تحقیر و حتی فیر کردن توسط نیروهای سرحدی ایران بوده است». او افزود این گونه برخورد نقض حقوق بشر است.

اما نقیب الله راسخ، دانشجوی مقطع دکترا در رشته حقوق در ایران می گوید برخوردها در ایران آنقدر که در صفحات اجتماعی بازتاب پیدا کرده است، منفی نیست. او افزود: «برخی از رفتارهای نامناسب علیه مهاجرین از سوی یک عده افراد عقده یی صورت می گیرد.» 

پس از قدرت گیری دوباره طالبان در افغانستان، ده‌ها هزار تن از مردم این کشور به علت فقر و بیکاری و ترس از طالبان به کشورهای همسایه به ویژه ایران و پاکستان مهاجرت کردند.

اخیرا وزیر خارجه ایران در نشست چین گفته که کشورش میزبان حدود پنج میلیون مهاجر افغان است. طبق معلومات وزارت مهاجرین افغانستان در هفته های اخیر هزاران مهاجر افغان از ایران برگشته اند که شمار زیادی از آنها به گونه اجباری از این کشور اخراج شده اند.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه