تظاهرات افغان ها در پاریس، ١۶ اپریل. عکس: طلحه کاکر
تظاهرات افغان ها در پاریس، ١۶ اپریل. عکس: طلحه کاکر

صدها افغان در پاریس و لندن در اعتراض به بدرفتاری با پناهجویان افغان در ایران و همچنان حملات هوایی پاکستان به خاک افغانستان به خیابان ها ریختند و در برابر مسئولان ایران و پاکستان شعار دادند.

صدها شهروند افغان با همراهی بیرق سه رنگ افغانستان روز شنبه ١۶ اپریل در نزدیک برج ایفل در پاریس اعتراض کردند. آنها خواستار پایان دادن به خشونت در برابر افغان‌ها در ایران شدند.

این اعتراضات پس از انتشار ویدیوهایی که در رسانه ها نشر شد و نشان دهنده سوء استفاده و خشونت در برابر پناهجویان افغان در ایران بود، آغاز گردید. این ویدیوها واکنش های گسترده افغان ها را در داخل و خارج از کشور برانگیخت. در اوایل هفته شماری از افغان‌ها در مقابل سفارت ایران در کابل تجمع کردند و خواستار اجرای عدالت شدند.

طلحه کاکر، یکی از فعالان افغان در پاریس که در تظاهرات حضور داشت به مهاجر نیوز گفت: «آیا اینگونه رویه با مهاجران افغان انسانیت است؟»

به گفته او، بدرفتاری مقامات ایرانی با پناهجویان افغان دیگر قابل تحمل نیست. او می گوید تا چند روز دیگر افغان ها تصمیم خود را به سفارت ایران در پاریس ارائه خواهند کرد.

یک معترض دیگر به نام رومل صافی از جامعه جهانی و سازمان ملل متحد خواست تا در مورد خشونت در افغانستان و حملات هوایی پاکستان به خاک افغانستان تحقیق کنند و برای حقوق افغان ها تلاش نمایند.

علاوه بر پاریس، شمار زیادی از افغان‌ها در لندن در مقابل سفارت‌خانه‌های ایران و پاکستان تجمع کردند و اعمال خشونت آمیز مقامات ایرانی در برابر پناهجویان افغان و حملات هوایی پاکستان در خوست و کنر را به شدت محکوم کردند.

معترضان در مقابل سفارت پاکستان در لندن با سردادن شعارهایی در برابر حملات هوایی از خاک پاکستان به افغانستان، از جامعه جهانی و سازمان ملل خواستند اسلام آباد را تحت فشار قرار دهند تا از کشتار افغان ها دست بردارد.

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه ایران این اتهامات را رد کرده و گفته است که برخی از این ویدیوها حقیقت نداشته و برای تیره کردن روابط دو کشور است.

قابل یادآوریست که تاریخ ضبط ویدیوهای منتشر شده توسط رسانه ها مشخص نیست.

 

در همین زمینه