اوروس منطقه مرزی میان ترکیه و یونان. عکس: مهاجرنیوز/دانا البرز
اوروس منطقه مرزی میان ترکیه و یونان. عکس: مهاجرنیوز/دانا البرز

پلیس یونان روز یکشنبه اعلام کرد که جسد یک مهاجر زن در رودخانه اوروس در منطقه مرزی میان یونان و ترکیه پیدا شد. به گفته پلیس این مهاجر از کشور های افریقایی بوده و به ضرب گلوله کشته شده است. دلیل تیراندازی در مرز هنوز مشخص نشده است.

پلیس یونان روز یکشنبه ١٧ اپریل به خبرگزاری فرانسه گفت که جسد یک زن مهاجر در رودخانه اوروس در شمال غربی یونان پیدا شده است. به گفته پلیس، قربانی احتمالا بخشی از گروهی از مهاجران بوده که قصد داشته تا با قایق از این رودخانه که یک مرز طبیعی میان ترکیه و یونان است، عبور کند.

جسد این مهاجر پس از درگیری در مرز به روز شنبه پیدا شد. دلیل درگیری هنوز مشخص نیست اما تحقیقات در مورد آغاز شده است.

پلیس مرزی یونان در این منطقه گفت: «شب گذشته یک گروه ده نفره از سمت ترکیه قصد ورود به یونان را داشتند. پلیس یونان به آنها دستور توقف داد، اما آنها اطاعت نکردند. سپس تیراندازی از طرف ترکیه شنیده شد. مرزبانان یونانی برای محافظت از خود تیراندازی هوایی کردند.»

پلیس اندکی بعد در مرز یونان چهار مرد را که در آب شنا کرده بودند گرفتار نموده و جسد یک زن را پیدا کردند. پلیس گفت که قربانی از کشور های افریقایی است. هویت چهار مرد دیگر هنوز مشخص نشده است.

شلیک گلوله از یک فاصله کوتاه

با آنکه منشا شلیک گلوله مشخص نشده است اما به گفته داکتران عدلی، مقتول در اثر شلیک گلوله از یک فاصله کوتاه کشته شده است.

به گزارش شبکه تلویزیون ای آر تی در یونان، زخم در بدن مقتول نشان می دهد که با سلاح مورد استفاده پلیس یونان کشته نشده است. ممکن است این زن توسط قاچاقبران کشته شده باشد.

رود خانه اوروس مرز میان ترکیه و یونان. عکس:گوگل مپ
رود خانه اوروس مرز میان ترکیه و یونان. عکس:گوگل مپ


وب سایت روزنامه پروتوتما نیز نوشته است که گلوله با سلاح های استفاده شده توسط مرزبانان یونان و ترکیه مطابقت ندارد.

سرزمین هیچ کس

پس از ورود موج مهاجران که از مرز اوروس عبور کردند، در مارچ ٢٠٢٠، یونان ابزارهای نظارتی خود را با دوربین ها و رادارها تقویت کرد. مقامات کشور دیوار های مرزی را به ارتفاع پنج متر در بیش از چهل کیلومتر در منطقه نصب نمودند.

سازمان‌های غیردولتی مقامات یونان را متهم می‌کنند که مسولان این کشور یک سرزمین نظامی را در این منطقه ایجاد کرده‌اند که هیچ‌کس نمی‌تواند به مهاجران در این منطقه کمک کند.

پیامد این وضعیت: اغلب مهاجران خود را در جزیره کوچکی در رودخانه اوروس، در مرز میان ترکیه و یونان می‌رسانند. اما هر دو کشور مسئولیت پذیرش و مراقبت از آنها را رد می‌کنند.

در هفتم اپریل، سازمان دیده بان حقوق بشر گفت که پلیس یونان در این منطقه برای بازگرداندن مهاجران به ترکیه از سلاح استفاده می کند. از سوی دیگر مهاجران مدعی شدند که در ازای دریافت مجوز احتمالی برای اقامت در یونان، باید چندین ماه با پلیس این کشور همکاری کنند.

 

در همین زمینه