پناهجویان جنگی از اوکرایین پس از ورود به مرکز کمک های بشردوستانه در پرزمیسل، پولند
پناهجویان جنگی از اوکرایین پس از ورود به مرکز کمک های بشردوستانه در پرزمیسل، پولند

گارد مرزی پولند گفته است که براساس شمارش که روز یکشنبه انجام داده است، رقم مهاجران اوکرایینی که به کشور شان بازمی گردند بیشتر از رقم اوکرایینی های است که وارد پولند شده اند.

گارد مرزی پولند روز دوشنبه از طریق توییتر گزارش داده است که حدود ۱۹ هزار و ۳۰۰ اوکرایینی از پولند به اوکرایین بازگشت کرده اند. در همین مدت ۱۷ هزار و ۳۰۰ نفر از اوکرایین به پولند آمده اند. یعنی ۱۰ درصد کمتر از روز قبل.

از زمانی که حمله روسیه به اوکرایین آغاز شد بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، بیش از ۲،۸۱ میلیون نفر از این کشور به پولند خود را رسانده اند.

بر اساس گزارش مقامات پولند، بازگشت کنندگان اوکرایینی عمدتاً شهروندان اوکرایین هستند. آنها بیشتر در مناطقی که توسط اردوی اوکرایین بازپس گرفته شده است، برمی گردند. اطلاعات رسمی در مورد تعداد پناهجویان جنگی که در پولند باقی مانده اند و چه تعداد به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا سفر کردند، در دست نیست.

 اوکرایین قبل از تهاجم روسیه در ۲۴ فبروری، بیش از ۴۴ میلیون نفر جمعیت داشت. پولند و اوکرایین را یک مرز بیش از ۵۰۰ کیلومتر باهم متصل کرده است.

براساس گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، شمار مجموعی مهاجران اوکرایینی به بیش از چهار و نیم میلیون نفر افزایش یافته است.

براساس برآوردهای سازمان بین‌المللی مهاجرت، علاوه بر این در داخل اوکرایین نیز حدود ۷،۱ میلیون نفر آواره شده اند.

۹۰ درصد کسانی که از اوکرایین به دیگر کشورهای اروپایی مهاجرت کرده اند زنان و کودکان اند، زیرا مردان ۱۸ تا ۶۰ ساله در حال حاضر اجازه ندارند کشور را ترک کنند.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، ۶۰ درصد از ۴،۵ میلیون مهاجر اوکرایینی به پولند مهاجرت کرده اند. شمار زیادی از آن‌ها می‌خواهند از آنجا، به دیگر کشورهای اروپایی سفر کنند.

در پولند تا به حال ۷۰۰ هزار اوکرایینی کارت شناسایی دریافت کرده اند که با استفاده از آن می‌توانند به کمک‌های اجتماعی دسترسی یابند.

 

در همین زمینه