مهاجران پس از عملیه نجات در هنگام عبور از کانال مانش، با کشتی نیروی مرزی انگلستان به بندر دوور می رسند، جنوری سال روان.  عکس: رویترز
مهاجران پس از عملیه نجات در هنگام عبور از کانال مانش، با کشتی نیروی مرزی انگلستان به بندر دوور می رسند، جنوری سال روان. عکس: رویترز

انگلستان با رواندا توافق کرده است تا مهاجرانی که از طریق کانال مانش به این کشور می‌ رسند، به رواندا فرستاده شوند. مقامات انگلستان می خواهند از این طریق مهاجران را از رفتن به انگلستان منصرف کنند. به گفته سازمان‌های غیردولتی، این توافق به احتمال زیاد به نفع قاچاقبران است. این در حالیست که عبور قایق ها از کانال مانش در روزهای اخیر ادامه دارد.

لندن با امضای توافقی با رواندا، در نظر دارد پناهجویان تازه وارد را از انگلستان به روندا اخراج کند. به گفته سازمان ها این توافق یک تهدید جدی برای مهاجرانی است که از کانال مانش عبور می کنند.

اگر این توافق توسط پارلمان انگلستان تائید شود، تطبیق آن فوری خواهد بود. اگر چه این تصمیم باعث ایجاد پیچیده گی ها در روند مهاجرت می شود، اما دولت انگلستان امیدوار است تا با اعلام این توافق دوجانبه ورود مهاجران از طریق کانال مانش به این کشور را که در حال افزایش است، متوقف کند.

اما در عمل، موثریت این استراتژی دشوار به نظر می رسد: در روزهای اخیر، بیش از هزار نفر پس از عبور از کانال مانش به انگلستان رسیده اند.

ستیون مارتین، هماهنگ کننده سازمان نجات کانال مانش که یک سازمان غیردولتی انگلیسی است در مصاحبه ای به مهاجرنیوز گفت که این سازمان در سواحل انگلستان به مهاجرانی که با قایق نزدیک می شوند کمک می کند.

مهاجرنیوز: واکنش شما به این توافق چیست؟

ستیون مارتین: ما دولت انگلستان را به خاطر این سیاست محکوم می کنیم. این اقدام در نهایت قانونی بودن درخواست پناهجویی را بر حسب مسیر ورودی به انگلستان، تعیین وعبور از کانال مانش را یک عمل جرمی تلقی می کند. با این حال، عبور از مرز برای درخواست پناهندگی در یک کشور غیرقانونی نیست.

دولت استدلال می کند که به شدت نگران امنیت افرادی است که کانال مانش را عبور می کنند اما این توجیه اشتباه است. چیزی که دولت را نگران می کند مهاجرت است که می خواهد آن را به صفر برساند.

علاوه بر این، در روز اعلام این توافقنامه، اعلامیه دیگری صادر شد که وزارت داخله مسئول عملیات انجام شده در کانال مانش نیست بلکه ارتش این مسئولیت را به عهده می گیرد. بنابر این ما برای "حفاظت از مرزهای خود"، از نیروی نظامی در برابر پناهجویان در کانال مانش استفاده می کنیم.

این تغییر در روند سیاست مهاجرتی دولت انگلستان قابل توجه است: در جریان ماموریت های نظارتی، ما در روزهای اخیر شاهد حضور کشتی های نظامی زیادی در کانال مانش بودیم. قبلا اینطور نبود.

مهاجرنیوز: آیا ورود مهاجران از طریق کانال مانش از زمان اعلام این خبر همچنان ادامه دارد؟

ستیون مارتین: بلی. از زمان اعلام این توافقنامه بین ١۴ تا ١٧ اپریل، ١٠٧۴ مهاجر با ٢٩ قایق از طریق کانال مانش وارد انگلستان شدند.

آنچه شما باید درک کنید این است که اگر این توافقنامه تائید گردد، همه این افراد، واجد شرایط اخراج به رواندا خواهند بود، حتی اگر قانون در زمان عبور آنها لازم الاجرا نشده باشد. تطبیق این قانون شامل همه افرادی می شود که از اول جنوری سال روان از طریق کانال مانش به انگلستان آمده اند. همه مهاجران مانند سومالیایی ها، کردها، ایرانی ها، سودانی ها می توانند اخراج شوند. این وضعیت بسیار نگران کننده است.

ما می دانیم که در گذشته، توافقات مشابهی که بین اسرائیل و رواندا انجام شده است، به دلیل نقض حقوق بشر محکوم شده است. ما با تکیه بر پژوهش های انجام شده می دانیم که این نوع سیاست اخراج، منجر به افزایش اقدام به خودکشی ها و کاهش سلامت روان افراد می شود.

مهاجرنیوز: چگونه توضیح می دهید که رقم عبور از گذرگاه مانش کاهش نیافته است؟

ستیون مارتین: اغلب افرادی که این سفرها را انجام می دهند لزوماً از قوانین حاکم بر کشورهایی که به آنجا می روند آگاه نیستند. آنها همه جزئیات را نمی دانند، فقط به این دلیل که در شرایط سخت، دسترسی به اطلاعات به روز شده بسیار دشوار است.

سازمان‌های بین‌المللی مانند کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان پیش‌ بینی می‌کند که این اقدام تأثیری بیشتری بر ورودها نخواهد داشت، چنانکه سختگیری های امنیتی در بندر کاله نتوانستند مانع آن گردند. اکنون سوار شدن به کامیون ها بسیار پیچیده است، بنابراین مهاجران سعی می کنند اغلب با قایق ها از کانال عبور کنند.

اثرات این توافقنامه احتمالاً متوجه قاچاقبران خواهد بود. پس از این اقدام، قاچاقبران به دنبال مسیرهای خطرناک دیگر خواهند رفت و قیمت های عبور افزایش خواهند یافت تا مهاجران خارج از کنترول مقامات، به انگلستان برسند.

این توافقنامه همچنین می تواند فشار بیشتری روی کسانی که قبلاً در انگلستان هستند وارد کند. پناهجویان قبل از همه باید با روشی بسیار پیچیده کنار بیایند. آنها گاهی اوقات در مراکز بازداشت و غیره به سر می برند. علاوه بر این، آنها می توانند از اخراج شدن به رواندا نیز در هراس باشند.

 

در همین زمینه