یک کارمند فرانتکس، در ماه جولای 2021 ، در مرزهای  لیتوانی
یک کارمند فرانتکس، در ماه جولای 2021 ، در مرزهای لیتوانی

آژانس حفاظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا (فرانتکس) اعلام کرد که تعداد مهاجران غیرقانونی که در سه ماه اول سال ۲۰۲۲ تلاش کرده‌اند وارد اتحادیه اروپا شوند به بالاترین میزان خود از سال ۲۰۱۶ رسیده است.

فرانتکس، آژانس حفاظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا تخمین می زند که بین ماههای جنوری و مارچ ۲۰۲۲ بیش از ۴۰۰۰۰ مهاجر وارد اتحادیه اروپا شده‌اند. این رقم ۵۷ درصد بیشتر از یک سال قبل و شامل پناهندگانی است که از اوکراین فرار کرده و از طریق گذرگاه های مرزی وارد اتحادیه اروپا شده اند.

طبق گفته فرانتکس، امسال منطقه بالکان غربی، محبوب‌ترین مسیر برای مهاجران بود و تقریباً بالاتر از ۵۰ درصد از مهاجران از همین طریق وارد اتحادیه شدند.

بسیاری از مهاجران از ترکیه حرکت و از طریق بالکان غربی برای ورود به کرواسیا و یونان که اعضای اتحادیه اروپا هستند، تلاش کرده‌اند. بسیاری از مهاجران این مسیر از سوریه و افغانستان بودند.

فرانتکس همچنین افزود که تعداد مهاجرانی که از فرانسه و از طریق کانال مانش به بریتانیا عبور کرده‌اند نسبت به سال گذشته ۱۹۰ درصد افزایش یافته است.

بریتانیا اخیراً قرارداد بحث‌برانگیزی را با رواندا منعقد کرده است تا افرادی را که به طور غیرقانونی وارد بریتانیا می‌شوند به این کشور آفریقای شرقی منتقل کند. بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلستان گفت که ضروری است «قاچاقچیان انسان متوقف شوند». گروه‌های بین‌المللی حقوق بشر طرح بریتانیا را «نادرست و تکان دهنده» توصیف کرده‌اند.

 

در همین زمینه