یک قایق مهاجران در نزدیکی ساحل جزیره یونانی لیسبوس.عکس: پکچرالیانس
یک قایق مهاجران در نزدیکی ساحل جزیره یونانی لیسبوس.عکس: پکچرالیانس

یک گروه حقوق بشری مقامات یونان را متهم کرده است که ده‌ها پناهجوی گیرمانده در مرز دریایی این کشوربا ترکیه را نادیده می‌گیرند و به تقاضاها برای کمک به این مهاجران پاسخ نمی‌دهند. شماری ازکودکان نیز درمیان این پناهجویان اند.

سازمان حقوق بشری «شورای مهاجران یونان» روز چهارشنبه گفته است که از مقامات این کشور در روز دوشنبه خواسته است تا ۴۶ مهاجر به شمول ۱۰ فرد زیر سن را که در یک جزیره کوچک در دریای ایوروس گیر مانده اند نجات بدهند، اما تا به حال جوابی دریافت نکرده است.

شورای مهاجران یونان گزارش داده است که هفته گذشته در یک مورد مشابه که ۳۷ مهاجر در این جزیره کوچک گیر مانده بودند، مقام‌های یونان گفتند که نتوانستند آن‌ها را پیدا کنند و در نهایت تماس‌ها با این مهاجران قطع شده است.

این سازمان توضیح داده است که تنها در سال روان میلادی به مقام‌های یونان در مورد ۲۳۰ مهاجر سوریایی‌، ترکی و افغان که در این مسیر گیر مانده بودند، به مقام‌های یونان اطلاع داده و خواستار نجات آن‌ها شده است.

بیشتر بخوانید: درخواست پناهندگی در یونان تقریبا «ناممکن شده»

شورای مهاجران یونان افزوده است که در بعضی موارد مقامات به این تقاضاهای کمک هرگز پاسخی نداده‌اند. این سازمان گفته معلوماتی در دست دارد که دست کم در سه مورد پناهجویان از ترکیه و سوریه دوباره به‌ ترکیه برگشت داده شده اند، بدون آنکه به آنها فرصت ارائه درخواست پناهندگی داده شده باشد.

حکومت یونان اتهام برگشت دادن غیرقانونی مهاجران به ترکیه را مکرراً رد کرده است.

اردوگاه پناهجویان که در ماه سپتمبر امسال در جزیره ساموس یونان افتتاح شد
اردوگاه پناهجویان که در ماه سپتمبر امسال در جزیره ساموس یونان افتتاح شد


اداره ملی شفافیت یونان در ماه مارچ گفت که در تحقیقات چهار ماهه‌اش که در ماه نوامبر راه اندازی کرده بود، هیچ ثبوتی در مورد برگشت دادن غیرقانونی پناهجویان نیافته است.

روز یکشنبه جسد یک مهاجر زن بعد از وقوع تیراندازی پیدا شد. او و دیگر مهاجران تلاش می‌کردند تا از دریای ایوروس به یونان عبور کنند.

یونان برای مهاجرانی که از جنگ و فقر از افریقا و خاورمیانه فرار می‌کنند، یک کشور ترانزیتی است تا خود را از آنجا برای یک زندگی بهتر به اتحادیه اروپا برسانند.

مرتبط:جسد یک مهاجر زن پس از درگیری در مرز میان یونان و ترکیه پیدا شد

بعد از آنکه گروه‌های بزرگ مهاجران در ماه مارچ سال ۲۰۲۰ تلاش کردند تا از مرز ترکیه به یونان عبور کنند، یونان گشت‌زنی در مرز را تقویت کرد. یونان برعلاوه نصب کمره‌های نظارتی و رادار، حصار آهنی به ارتفاع پنج متر را در امتداد ۴۰ کیلومتر مرز در این منطقه ایجاد کرده است.

afpe/af/hm

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه