© Irna | انفجارهای  غرب کابل مراکز آموزشی را هدف قرار داده است.
© Irna | انفجارهای غرب کابل مراکز آموزشی را هدف قرار داده است.

سه انفجار پی در پی در دو مکان آموزشی در غرب کابل حد اقل ۳٠ کشته و دها زخمی برجای گذاشت، اما طالبان خبرنگاران را اجازه پوشش نداده و در برابر آن‌ها به خشونت متوسل شدند.

روز سه شنبه ۳٠ حمل/۱۹ اپریل، منطقه غرب کابل شاهد سه انفجار خونین در یک آموزشگاه خصوصی و یک مدرسه دولتی بود که در اثر آن حداقل سی نفر کشته شده و ده ها تن زخم برداشتند. قربانیان اکثراً دانش آموزان هستند.

اولین انفجار حوالی ساعت ٩ صبح به وقت محلی (کابل) در کلاس درس یک آموزشگاه خصوصی (آموزشگاه ممتاز) رخ داد: فرد مهاجم با پرتاب بمب دستی باعث این انفجار شده است.

مسئول این آموزشگاه به رسانه ها گفته است که در این انفجار شش تن زخم برداشته که وضعیت صحی یک تن از مجروحین وخیم گزارش شده است.

پس از آن حوالی ساعت ده صبح دو انفجار پی‌درپی در مقابل دروازه خروجی مدرسه عبدالرحیم شهید در غرب کابل هنگام خارج شدن دانش آموزان از کلاس های درسی رخ داده است.

گواهان رویداد میگویند که نخست یک مهاجم انتحاری مواد منفجره همراهش را در میان دانش‌آموزان منفجر کرده و انفجار دوم هنگام انتقال مجروحین در میان کمک‌رسانان صورت گرفته است.

آمار کشته‌شدگان و زخمی‌ها هنوز دقیق نیست.

یکی از آموزگاران این مدرسه بدون ذکر نام خویش میگوید که طالبان شمار قربانیان را اندک جلوه میدهند و به رسانه ها دروغ میگویند. خالد زدران، سخنگوی پلیس کابل در حکومت طالبان گفته است که در این انفجار ها شش تن کشته و یازده تن زخمی شده‌اند.

آقای زدران تاکید کرده است که نوع حمله انتحاری بوده و دانش آموزان یک مدرسه را در منطقه شیعه نشین کابل هدف قرار داده است.

دکتر جاوید هژیر، سخنگوی وزارت بهداشت طالبان نیز گفته است که تاکنون ۵ کشته و ۲٠ زخمی به بیمارستان های دولتی انتقال یافته‌اند.

اما با توجه به نوع و شدت انفجار های امروز احتمال افزایش تلفات وجود دارد و آمار نهایی قربانیان هنوز مشخص نیست.

هیچ فرد و یا گروهی مسئولیت این انفجار ها را به عهده نگرفته است.

طالبان پس از انفجار ها با خبرنگاران و غیرنظامیان با خشونت رفتار کردند

پس از وقوع انفجار ها مردم برای انتقال زخمی ها به محل حادثه رسیدند و تلاش کردند تا زخمی‌های این انفجار ها را به بیمارستان انتقال دهند. همزمان، خبرنگاران برای پوشش رسانه‌ای نیز حاضر گردیدند که با خشونت طالبان روبرو شدند.

نیروهای طالبان با رسیدن به محل حادثه خبرنگاران را بازداشت نموده و دوربین های آنها را ضبط کردند تا از پوشش رسانه‌ای وقایع جلوگیری نمایند.

یکی از آموزگاران مدرسه عبدالرحیم شهید میگوید که نیروهای طالبان حتی تلفن‌های موبایل آموزگاران را وارسی، و تصاویر و فیلم های این حادثه را حذف کردند تا با رسانه ها شریک نسازند.

مردم محل برای رسیدگی به وضعیت زخمی ها، در بلندگو های مساجد از شهروندان کابل خواستند تا برای اهدای خون به نزدیک ترین مرکز صحی مراجعه نمایند.

بیمارستان محمد علی جناح، نزدیک ترین مرکز صحی دولتی به محل حادثه است و اکثر اجساد قربانیان و زخمی های این رویداد به آنجا انتقال داده شدند.

شماری از شهروندان کابل برای اهدای خون و اعضای خانواده های قربانیان این حادثه جهت عیادت زخمی ها و شناسایی اجساد نیز به دروازه بیمارستان محمدعلی جناح رفتند، اما در مقابل ورودی بیمارستان با برخورد خشن طالبان مواجه شدند.

محمد نسیم یکی از شهروندان کابل که برای اهدای خون به این بیمارستان رفته بود میگوید که طالبان مانع رفتن مردم به داخل بیمارستان شده و چند تن را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

به گفته محمد نسیم: "نیروهای طالبان در مقابل دروازه ورودی شفاخانه (بیمارستان) حتی خبرنگاران را هنگام بیرون شدن از بیمارستان لت و کوب کرده و با خشونت رفتار کردند".

این شهروند کابل تاکید دارد که اشخاصی که برای اهدای خون در برابر دروازه ورودی بیمارستان تجمع کرده بودند، در مقابل برخورد خشن طالبان اعتراض کردند که طالبان بر روی آنها سلاح برداشته و دست به شلیک هوایی زدند.

با این وجود، اکثر خبرنگاران که برای پوشش رسانه‌ای انفجارها رفته بودند، از سوی طالبان بازداشت و لت و کوب شدند و اجازه پوشش رسانه‌ای نیافتند.

اما طالبان در مورد برخورد خشونت بار نیروهایشان در مقابل غیرنظامیان و خبرنگاران تاکنون هیچ واکنشی نداشته‌اند.

 

در همین زمینه