AFP - WAKIL KOHSAR | زنجیره حملات انفجاری و انتحاری در بزرگ شهرهای افغانستان افزایش یافته و تنها در یک روز پنج انفجار در ولایات مختلف باعت کشته شدن بیش از ۳۰ نفر و زخمی شدن نزدیک به ۱۰۰ تن شده است.
AFP - WAKIL KOHSAR | زنجیره حملات انفجاری و انتحاری در بزرگ شهرهای افغانستان افزایش یافته و تنها در یک روز پنج انفجار در ولایات مختلف باعت کشته شدن بیش از ۳۰ نفر و زخمی شدن نزدیک به ۱۰۰ تن شده است.

زنجیره حملات انفجاری و انتحاری در بزرگ شهرهای افغانستان افزایش یافته و تنها در یک روز پنج انفجار در ولایات مختلف باعت کشته شدن بیش از ۳۰ نفر و زخمی شدن نزدیک به ۱۰۰ تن شده است.

روز پنج شنبه، اول ثور/۲۲ اپریل، ولایات کابل، بلخ، کندز و ننگرهار شاهد حملات انفجاری و انتحاری بود. بیشترین تلفات را انفجار های بلخ در هنگام ادای نماز ظهر در یک مسجد شیعیان و انفجار کندز در میان افراد فقیر که برای دریافت کمک جمع شده بودند دارد.

انفجار در مسجد شیعیان در شهر مزار شریف

حوالی ساعت ۱۲:۴۰ دقیقه به وقت افغانستان، یک انفجار بزرگ در مسجد سه دوکان (محمد رسول الله) هنگام ادای نماز ظهر در شهر مزار شریف رخ داده که بیشترین تلفات را این انفجار داشته است.

آمار دقیق در مورد قربانیان این حادثه در دست نیست، اما مسئولان بیمارستان ابوعلی سینای بلخی در شهر مزار شریف، گفته اند که تاکنون ۱۲ کشته و ۳۲ زخمی از این رویداد به این بیمارستان آورده شده اند.

سخنگوی پولیس بلخ نیز آمار کشته شدگان این انفجار را ده تن و شمار زخمی ها را بیش از ۱۵ تن اعلام کرده است.

با این وجود شاهدان عینی رویداد میگویند که آمار ارائه شده از سوی مسئولان حکومت طالبان در مورد قربانیان این حادثه دروغ است و تنها در این انفجار بیش از ۳۰ تن کشته شدند و نزدیک به ۸۰ تن دیگر زخم برداشتند.

تصاویر و ویدیو های این انفجار که در شبکه های مجازی به نشر رسیده نیز نشان دهنده تلفات بیشتر این رویداد است.

مسجد سه دوکان در نزدیک روضه حضرت علی در شهر مزار شریف موقعیت دارد که اکثر نمازگذاران آن را کسبه کاران و رهگذران در جریان نماز ظهر تشکیل میدهند و یکی از بزرگترین مساجد شهر مزار شریف به شمار میرود.

دو انفجار جداگانه در شهر کابل

حوالی ساعت ۱۱ قبل از ظهر به وقت محلی (کابل) دو انفجار در شهر کابل رخ داد که بر اساس آمار ارائه شده توسط حکومت طالبان سه تن به شمول یک طفل در این انفجار ها زخم برداشته اند.

اولین انفجار در مربوطات حوزه سیزدهم در غرب کابل رخ داده که یک ماین مقناطیسی در نزدیکی یک مدرسه خصوصی انفجار کرده است، اما تلفاتی در پی نداشت.

دومین انفجار در منطقه چهارراهی قمبر در مربوطات حوزه پنجم پولیس شهر کابل رخ داد. وزارت داخله طالبان گفته است که در این انفجار سه تن به شمول یک کودک زخم برداشته اند.

بر اساس اطلاعات وزارت داخله طالبان، این انفجار ناشی از ماین جاسازی شده در گلدان کنار جاده بوده است.

حمله انفجاری بر خودرو حامل نیورهای طالبان در ننگرهار

قبل از ظهر روز پنج شنبه، انفجار یک ماین جاسازی شده کنار جاده، در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان خودروی حامل نیروهای طالبان را هدف قرار داد.

قاری صلاح الدین، ولسوالی طالبان در ولسوالی خوگیانی گفته است که این انفجار صبح امروز زمانی رخ داده که یک واسطه نقلیه نوع رنجر مربوط به نیروهای طالبان از جاده عبور میکرد.

بر اساس معلومات ولسوال خوگیانی ولایت ننگرهار، در این رویداد سرنشینان خودرو نظامی، هدف قرار گرفته که در نتیجه چهار تن کشته شده و یک تن دیگر زخم برداشته است.

در این انفجار واسطه حامل نیروهای طالبان نیز به صورت کامل تخریب شده است.

انفجار در مرکز ولایت کندز

حوالی ساعت یک بعد از ظهر یک انفجار در منطقه سر دوره مرکز ولایت کندز رخ داده است اما آمار دقیق از قربانیان این حمله در دست نیست.

این انفجار بر یک موتر حامل کارمندان میدان هوایی کندز رخ داده است منابع میگویند که در این انفجار سه تن کشته و بیش از ۱۱ تن دیگر زخم برداشته اند.

اما برخی منابع دیگر به رسانه ها گفته است که این انفجار در میان مردم هنگام توزیع گندم رخ داده و آمار تلفات این رویداد ده ها کشته و زخمی می باشد.

مطیع الله روحانی، رئیس اطلاعات و فرهنگ کندز وقوع انفجار در این ولایت را تایید میکند، اما در مورد آمار قربانیان و نوع انفجار جزئیات ارائه نکرده است.

تاکنون هیچ فرد و یا گروهی مسئولیت این انفجار ها را به عهده نگرفته است و قابل یاد آوری است که روز گذشته نیز یک خودروی نظامی مربوط به طالبان در مرکز شهر کابل هدف انفجار ماین مقناطیسی قرار گرفته بود که در نتیجه سه تن زخم برداشتند.

طالبان در حال حاضر کنترل ساحاتی که در آنجا ها انفجار شده را در دست دارند و به خبرنگاران اجازه پوشش رسانه یی از رویداد ها را نمی دهند.

از سوی دیگر طالبان با ارائه آمار های ناقص در مورد قربانیان انفجار ها باعث می شود که رسانه ها اطلاع دقیق در مورد شمار کشته و زخمی های حوادث نداشته باشند.

 

در همین زمینه