عکس از آرشیف/ جریان تخلیه افغان ها از افغانستان
عکس از آرشیف/ جریان تخلیه افغان ها از افغانستان

وزارت داخله آلمان گزارش داده است که بعد ازتصرف قدرت توسط طالبان مجموعاً حدود ۲۰ هزار نفر به آلمان انتقال داده شده اند. از جمله ۳۰۳۷ کارمند محلی پیشین ادارات و سازمان‌های آلمانی از افغانستان به آلمان انتقال داده شده اند.

گزارش وزارت داخله آلمان می‌رساند که تعداد مجموعی کارمندان محلی پیشین و اعضای خانواده‌های شان که تا به حال به آلمان انتقال داده شده اند، به ۱۳ هزار و ۸۶۳ نفر می‌رسد.

علاوه بر این، از ماه آگست سال گذشته تا اواسط اپریل امسال، ۱۱۱۵ نفری که در لیست افراد به ویژه در معرض خطر بوده اند، به آلمان منتقل شده اند. افرادی مانند فعالان حقوق بشر در لیست انسان‌های به ویژه در معرض خطر قرار دارند. شمار مجموعی این افراد با خانواده‌های شان که به آلمان انتقال یافته اند، ۳۹۷۰ نفر است.

مرتبط:حکومت آلمان برنامه‌های پذیرش برای افغانستان را از نو ارزیابی می‌کند

به این ترتیب، شمار مجموعی افغان‌هایی که بعد از سقوط افغانستان به دست طالبان تخلیه شده و به آلمان انتقال یافته اند، ۲۰ هزار و ۵۷۳ نفر می‌باشد که از این میان، ۱۹ هزار و ۵۸۰ نفر شهروند افغانستان و ۶۵۳ تن دیگر شهروند آلمان اند.

عکس از آرشیف/ روند تخلیه شهروندان افغان به آلمان
عکس از آرشیف/ روند تخلیه شهروندان افغان به آلمان

بعد از تصرف قدرت توسط طالبان، اردوی آلمان فدرال در ابتدا در عملیات تخلیه نظامی شهروندان آلمان و شماری از را تخلیه کرد. بعد از عملیات تخلیه نیز سفر افغان‌هایی که وعده پذیرش در آلمان گرفته اند، ادامه یافته است.

با وجود این، شمار زیاد کارمندان محلی پیشین که برای نهادهای آلمانی مانند اردو یا سازمان‌های انکشافی این کشور کار کرده بودند، تا به حال نتوانسته اند افغانستان را ترک کنند. بسیاری از آن‌ها از ترس انتقام طالبان مجبور شده‌اند که مخفی زندگی کنند.

kna/af/hm

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه