عکس از آرشیف/ اخراج مهاجران رد شده از آلمان به افغانستان متوقف شده است
عکس از آرشیف/ اخراج مهاجران رد شده از آلمان به افغانستان متوقف شده است

یک پناهجوی افغان در اقامه دعوایش در برابر اخراج در محکمه اداری آلمان فدرال در شهر لایپزیگ موفق شد. دلیل ممنوعیت اخراج او، وضعیت بد اقتصادی در نتیجه پاندمی کرونا عنوان شده است.

محکمه اداری آلمان فدرال روز پنج‌شنبه حکم کرد که با توجه به وضعیت خراب اقتصادی ناشی از پاندمی کرونا، برای مهاجران بالغ، مجرد و دارای قابلیت کار که در معرض اخراج از کشورهای خارجی غربی قرار دارند، ممکن نیست که در زادگاه شان امنیت معیشتی داشته باشند.

محکمه در حکم‌اش افزوده است که فقط در صورت «موجودیت شرایط به‌خصوص مساعد» برای افغان‌های برگشت داده شده به زادگاه شان ممکن است که بتوانند «از راه‌های قانونی نیازهای اساسی به غذا، مسکن و خدمات صحی را رفع کنند.»

در این حکم تأکید شده است که برای پناهجویانی که برگشت داده می‌شوند باید امنیت معیشتی شان در «یک مدت زمانی قابل پیش‌بینی» تامین باشد. البته این مهم نیست که دسترسی به حداقل تامین معیشتی تا چه اندازه پایدار یا دایمی است.

از زمانی که طالبان دوباره در افغانستان حاکم شده اند، روند اخراج پناهجویان افغان به کشورشان متوقف گردیده و کسی به آنجا اخراج نشده است. وزارت داخله آلمان اخیرا اعلام کرده که پناهجویان افغان فعلا شانس بیشتری برای ماندن در آلمان دارند.

epd/af/hm

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه