بلژیک با کمبود سرپرست قانونی برای مهاجران زیر سن اوکراینی مواجه است. عکس: پکچرالیانس
بلژیک با کمبود سرپرست قانونی برای مهاجران زیر سن اوکراینی مواجه است. عکس: پکچرالیانس

از زمان حمله روسیه به اوکراین، نزدیک به ۶۰۰ نوجوان اوکراینی بدون خانواده به بلژیک مهاجر شدند. این مهاجران برای انجام وظایف اداری به سرپرستانی نیاز دارند که از طرف دولت منصوب شوند. اما بلژیک با کمبود سرپرست قانونی مواجه است.

با هجوم پناهجویان اوکراینی زیر سن قانونی و بدون همراه به بلژیک، این کشور با کمبود سرپرست قانونی مواجه است. در حال حاضر حدود ۹۰۰ مهاجر زیر سن و بدون سرپرست قانونی در بلژیک به سر می برند. طبق قوانین بلژیک، مهاجران زیر سن نمی توانند وظایف اداری خود را بدون سرپرست قانونی انجام دهند.

آژانس دادگستری فدرال بلژیک به روزنامه لوسوار گفت که امروز مهاجران زیر سن قانونی و بدون همراه در این کشور باید به طور متوسط ​​۴ ماه منتظر بمانند تا سرپرست قانونی برای آنها تعیین شود.

باید گفت که تعداد مهاجران زیر سن قانونی در بلژیک از سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است. به گفته آژانس دادگستری فدرال، بلژیک دومین کشور در اتحادیه اروپا است که از سال ۲۰۱۵ حدود ۴۸۸۰ مهاجر زیر سن را پذیرفته است.

در همین زمینه: بلژیک: مهاجران غیر اوکراینی «احساس می‌کنند فراموش شده‌اند!»

هدویگ دی بیورگ، رئیس اداره مهاجرت زیر سن قانونی در بلژیک به مهاجرنیوز گفت: «در چند سال گذشته، افغان‌ها بخش بزرگی از مهاجران زیر سن قانونی و بدون همراه را تشکیل می دهند. در این میان مهاجران زیر سن قانونی از کشور های مغرب و یا اریتریایی ها هم هستند که می خواهند به انگلستان بروند.»

مراقبت ازمهاجران زیر سن اوکراینی با همکاری بستگان آنها

تاکنون حدود ۶۰۰ مهاجر زیر سن و بدون سرپرست اوکراینی در بلژیک به ثبت رسیده اند. هدویگ دی بیورگ می گوید: «آنها معمولاً با خانواده یا بستگان خود می آیند اما برخی از خانواده ها فرزندان خود را در بلژیک رها می کنند و به کشور خود باز می گردند.»

طبق قوانین بلژیک، این نوجوانان به سرپرست قانونی نیاز دارند زیرا بستگان آنها نمی توانند به طور قانونی وکالت آنها را بر عهده بگیرند.

در فرانسه، اداره خدمات اجتماعی برای کودکان () در دپارتمان‌ها وضظیفه سرپرستی از مهاجران زیرسن را به عهده دارد. دادستان فرانسه برای مهاجران زیر سنی که باید روند‌های اداری و قضایی را طی کنند، سرپرست قانونی انتخاب می نماید.

کلمان ولانتن، یکی از اعضای هماهنگ کننده سازمان ابتکار برای خارجی ها و مهاجران می گوید که بلژیک فشار بر سیستم دسترسی به امور کودکان اوکراینی را افزایش داده است. اداره دادگستری فدرال اذعان می کند که در حال حاضر ۸۹۰ مهاجر زیر سن، سرپرست قانونی ندارند.

سرپرستان قانونی در بلژیک می توانند پس از دریافت آموزش های تخصصی یا در چارچوب سازمان های صلیب سرخ و کاریتاس به طور مستقل فعالیت کنند.

درآمد کمتر اما کار بیشتر

کلمان ولانتن می گوید: «سرپرستان قانونی به مهاجران زیر سن و بدون همراه در امور قضایی و اداری کمک می کنند. به آنها راه حل هایی را نشان می دهند تا به وکلا مراجعه کنند و کارهای اداری شان را انجام دهند...»

وی می افزاید: «برای انجام این کارها، سرپرستان قانونی باید همیشه حضور داشته باشند، اما مشکل اینجاست که درآمد سرپرستان قانونی بسیار پایین است، بنابراین بسیاری از سرپرستان مشاغل دیگری دارند.»

وزارت عدلیه بلژیک در اوایل اپریل اعلام کرد که قصد دارد تا ۶،۶ میلیون دلار برای افزایش درآمد سرپرستان قانونی سرمایه‌گذاری کند.

 

در همین زمینه