اداره فدرال مهاجرت وپناهندگی آلمان (بامف)/عکس: picture-alliance/Geisler-Fotopress
اداره فدرال مهاجرت وپناهندگی آلمان (بامف)/عکس: picture-alliance/Geisler-Fotopress

شمار شهروندان روسیه که در آلمان درخواست پناهندگی ارائه کرده اند، از زمان آغاز جنگ اوکرایین تقریبا أصلا افزایش نیافته است. گفته می شود که تا به حال در ماه اپریل ۹۴۹ ویزای ملی برای شهروندان روسیه صادر شده است.

 بربنیاد اطلاعاتی که اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان (بامف) به روزنامه های گروه رسانه ای فونکه (شماره روز سه شنبه) ارائه کرده است، این ارقام از زمان آغاز جنگ اوکرایین، فقط اندکی افزایش یافته است.

با وجود این که رژیم روسیه مخالفان تجاوز به اوکرایین را شدیدا سرکوب می کند، شمار شهروندان روسیه که برای نخستین بار در آلمان درخواست پناهندگی ارائه کرده اند، «در ماه های گذشته دائما پایین باقی مانده است.»

براین اساس در ماه فبروری ۱۳۲ شهروند روسیه برای نخستین بار در آلمان درخواست پناهندگی ارائه کردند و در ماه مارچ شمار آن ها به ۱۳۷ تن رسید.

تعداد درخواست های پناهندگی برای ماه اپریل سال ۲۰۲۲ در اوائل ماه می نشر خواهد شد. از زمان آغاز جنگ در اوکرایین، تعداد ویزاهای صادر شده برای شهروندان روسیه فقط اندکی افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید: وزیر عدلیه آلمان می خواهد پناهجویان روسی را به صورت غیر بوروکراتیک بپذیرد

وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که در ماه مارچ حدود ۲۱۰۰ ویزای شینگن برای ورود به اتحادیه اروپا صادر کرده است، ۲۰۰ ویزا بیشتر در مقایسه با ماه فبروری.

ویزای شینگن برای اقامت ۹۰ روزه در اتحادیه اروپا است و فردی که آن را دریافت کرده، اجازه کار ندارد.

مساله در مورد ویزای موسوم به «ویزای ملی» که فقط برای آلمان است، متفاوت است. در ماه مارچ ۱۱۲۰ ویزای ملی (برای شهروندان روسیه) صادر شده است که به این ترتیب تعداد آن در مقایسه با یک ماه قبل از آن ۸۰ مورد بیشتر بوده است.

به گزارش وزرات خارجه آلمان، تا به حال در ماه اپریل ۹۴۹ ویزای ملی برای شهروندان روسیه صادر شده است.

وزارت خارجه آلمان اعلام کرد: «از آن جایی که برای رسیدگی به ویزای ملی به زمان طولانی تری نیاز است، با توجه به رقم ویزاهای صادر شده هنوز مشخص نیست که آیا در ارتباط با تحولات سیاسی و جنگ در اوکرایین، نسبت به گذشته ویزاهای ملی بیشتری به شهروندان روسیه تعلق می گیرند یا خیر.»

بیشتر بخوانید: آلمان از افزایش حملات بالای مهاجران اوکرایینی و روسی خبر می‌دهد

پیش از آن نانسی فیزر، وزیر داخله آلمان فدرال به خاطر تعداد اندک درخواست های پناهندگی شهروندان روسیه در آلمان اظهار «نگرانی» کرده بود. زیرا به گفته فیزر معنای آن می تواند این باشد که «اشخاصی که به خاطر سیاست های پوتین مجبور به فرار هستند، شاید نتوانند خود را به آلمان برسانند.»

در پاسخ به این سوال که «محافظت سریع» برای شهروندان روسیه که تحت تعقیب سیاسی هستند، چگونه می تواند به نظر بیاید و آیا برنامه های ویژه برای پذیرش شهروندان روسیه طرح ریزی شده اند، یک خانم سخنگوی وزارت داخله آلمان فدرال گفت: «در حال حاضر وزارتخانه های مسئول در این باره مشوره می کنند.»

 

در همین زمینه