فرانتکس، آژانس محافظت از مرز های اروپا. عکس: رویترز
فرانتکس، آژانس محافظت از مرز های اروپا. عکس: رویترز

بر اساس یک پژوهش جدید، آژانس حفاظت از مرزهای اروپا (فرانتکس) صدها پناهجو را در دریای اژه بین مارچ ۲۰۲۰ تا سپتامبر ۲۰۲۱ عقب رانده است.

به گفته گاردین رسانه های لایت هوس رپورتر، شپیگل، سی اف ار روندشاو، رپوبلیک و لوموند در یک پژوهش مشترک گزارشی را اعلام کردند که آژانس حفاظت از مرزهای اروپا یا فرانتکس حداقل ۹۵۷ مهاجر را در دریای اژه بین مارچ ۲۰۲۰ تا سپتامبر ۲۰۲۱ بازگشت داده است.

این رسانه ها بر اساس درخواست ها، به اطلاعاتی دسترسی یافتند که پایگاه یا سیستم داده های داخلی فرانتکس، حوادث بیشتری از عقب راندن پناهجویان در دریای اژه را ثبت کرده است.

اما به گفته فرانتکس، این حوادث "موانع سفر" نامیده می شوند و به مواردی اشاره دارد که در آن مهاجران توسط مقامات غیر اروپایی در دریا متوقف می شوند و به کشوری که از آنجا سفر خود را آغاز کرده اند بازگردانده می شوند.

این آژانس به رسانه ها اجازه دسترسی به ۱۴۵حادثه که در داده های داخلی ثبت شده اند را داده است. اما این حوادث با گزارش های گارد ساحلی ترکیه، شاهدان عینی، اسناد فاش شده و منابع دیگر در تضاد است.

در همین مورد: اروپا ده ها هزار نیرو را در مرزهای خود مسلح می کند

به عنوان مثال در می سال گذشته، یک گروه ۲۸ تن از مهاجران وارد جزیره لسبوس یونان شدند و موقعیت و عکس های خود را برای سازمان اجین بورد ارسال کردند. ساعاتی پس از آن، این مهاجران توسط گارد ساحلی ترکیه در دریا اژه نجات داده شدند. فرانتکس این حادثه را «ممنوعیت سفر» می نامد.

سازمان های حقوق بشر بارها گفته اند که پناهجویان در دریای اژه "به طور سیستماتیک" به عقب رانده می شوند.

دیدبان حقوق بشر: یونان از مهاجران بدون مدرک برای اخراج سایر مهاجران استفاده می‌کند

اما یونان و فرانتکس این اتهامات را رد کرده و می گویند که بر مبنای حقوق بشر عمل می نمایند.

در همین حال، تینیک ستریک یکی از اعضای گروه نظارت بر فعالیت های پزشکی قانونی، پیشنهاد تعلیق فعالیت این آژانس در یونان را داده است. اما فرانتکس می گوید که این سازمان قادر به تحقیق در مورد اقدامات کشورها نیست. این آژانس همچنان تضمین می کند که حقوق اساسی را در سراسر مرزهای اروپا رعایت می نماید.

 

در همین زمینه