انتونیوگوتریش، دبیر کل سازمان ملل متحد در کیف (اپریل 2022)
انتونیوگوتریش، دبیر کل سازمان ملل متحد در کیف (اپریل 2022)

آنتونیو گوتریش، دبیرکل سازمان ملل متحد و ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکرایین در مورد ایجاد یک دهلیز برای پناهجویان با هم گفتگو کردند. او گفته است که رئیس جمهور روسیه نیز با این پیشنهاد توافق کرده است.

پس از هفته ها درگیری، برای اوکرایینی ها خارج شدن از شهر بندری ویران شده ماریوپل بسیار دشوار گردیده است. گوتریش گفت: «درماریوپل یک بحران در داخل یک بحران وجود دارد، هزاران غیرنظامی نیاز به کمک و نجات جان شان دارند.»

گوتریش در یک کنفراس مطبوعاتی که روز پنجشنبه بعد از گفتگوها در کیف برگزار شد، گفت، برای جلوگیری از یک "بدبختی بزرگ" نیاز به یک دهلیز داریم. او در ادامه گفته است: « شورای امنیت سازمان ملل برای جلوگیری از جنگ به اندازه کافی تلاش نکرده است. این یک منبع ناامیدی و خشم شدید است". اما گوتریش گفت که کارکنان سازمان ملل برای کمک به مردم اوکرایین هرکاری انجام خواهند داد.

دبیرکل سازمان ملل به زلنسکی گزارش داد که در مذاکرات روز سه شنبه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، از او تعهد گرفته است که ملل متحد همراه با صلیب سرخ می تواند در ایجاد چنین دهلیز فرار اشتراک داشته باشد.

در حال حاضر رایزنی های فشرده ای در مورد چگونگی عملی کردن این پیشنهاد جریان دارد.

زلنسکی پس از گفتگو با گوتریش ابراز خوشبینی کرده است. اکنون او معتقد است که محاصره کارخانه فولادسازی آزوستال به پایان می رسد و "نتیجه موفقیت آمیز" در ماریوپل به دست آمده است.

 

در همین زمینه