عکس از آرشیف دویچه وله: اخراج مهاجران افغان از ایران به افغانستان
عکس از آرشیف دویچه وله: اخراج مهاجران افغان از ایران به افغانستان

به گزارش رسانه های ایران، وزیر داخله این کشور گفته است که قصد دارد سرشماری مهاجران افغان در ایران را آغاز کند. ایران یکی از کشورهایی است که بیش از یک میلیون افغان در آن زندگی می کنند.

احمد وحیدی وزیر داخله ایران روز پنجشنبه پس از نشستی در امور خارجی ها و مهاجران به خبرنگاران گفت که کشورش پس از ورود طالبان به افغانستان با موجی از پناهجویان افغان که به ایران پناهنده شده اند، مواجه است.

او می گوید تحولات اخیر بسیاری از افغان ها را مجبور کرده است که به دلیل تهدیدها به ایران پناه ببرند. برخی دیگر به دلایل مشکلات اقتصادی به ایران گریخته اند.

در همین زمینه: ایران حضور پناهجویان افغان در سه شهر استان بوشهر را ممنوع کرد

وی تاکید کرد که اگرچه آنها از افغان‌ها خواسته‌اند که از آمدن به ایران خودداری کنند، اما تعداد مهاجران در این کشور کاهش نیافته است.

با این حال، وحیدی همچنان تاکید کرد که می خواهد سرشماری مهاجران افغان در ایران را آغاز کند. به گفته وی، برخی از افغان ها با ویزا به ایران آمده اند اما ویزای آنها تمام شده است. بقیه که مدارک قانونی دارند و کار می کنند به مناطق دیگر نقل مکان کرده اند.

برای معلومات بیشتر: وزارت خارجه ایران: فعالیت‌های قونسولی ما در افغانستان ادامه دارد

او به مهاجران افغان گفت که در مهلت مقررشده برای ثبت پرونده های خود به ادارات ویژه مراجعه کنند. به گفته وی، اگر مهاجران افغان در مهلت تعیین شده به این نهادها مراجعه نکنند، ممکن است پناهنده شناخته نشوند و با پیگرد قانونی مواجه شوند.

آقای واحدی افزود که به تمام افغان های شرکت کننده در پروسه سرشماری اقامت موقت اعطا خواهد شد.

در همین مورد: اعتراض افغان ها در پاریس و لندن به دلیل بدرفتاری پلیس ایران در برابر مهاجران افغان

قابل یاد آوری است که ایران هر هفته صدها مهاجر افغان را به افغانستان باز می گرداند. در همین حال، در روز های اخیر گزارش های متعددی از بدرفتاری با پناهجویان افغان در کشور ایران منتشر شده است.

 

در همین زمینه