رهگیری قایق های مهاجران توسط نیروهای بریتانیایی در ساحل دوور در کانال مانش. عکس: پکچرالیانس
رهگیری قایق های مهاجران توسط نیروهای بریتانیایی در ساحل دوور در کانال مانش. عکس: پکچرالیانس

دولت انگلستان لایحه ای را که به سربازان بریتانیایی اجازه می‌داد تا قایق‌های مهاجران را از آب‌های این کشور در کانال مانش عقب برانند، کنار گذاشت. قرار است دادگاه در روزهای آینده درباره این لایحه تصمیم گیری کند.

برای ماه‌ها، وزیر داخله کشور انگلستان اصرار داشت که می‌خواهد به گارد ساحلی این کشور اجازه دهد تا قایق‌های مهاجران را از آب‌های مانش عقب راند. بر اساس این لایحه، گارد ساحلی اجازه داشت که قایق های مهاجران را به فرانسه بازگرداند.

به گزارش بی بی سی این لایحه لغو شده است.

دادگاهی در انگلستان قرار است در سوم ماه می به این پرونده رسیدگی کند. اتحادیه خدمات عمومی و بازرگانی، سازمان کییر فور کاله، چینل ریسکیو و سازمان رهایی از شکنجه در برابر این لایحه شکایت کردند. این سازمان ها گفته اند که گارد ساحلی اجازه عقب راندن قایق ها را ندارد زیرا این اقدام نقض حقوق بشر بوده و جان پناهجویان را به خطر می اندازد.

در همین حال، مارک سروتکا مدیر کل اتحادیه خدمات عمومی و بازرگانی از لغو این لایحه استقبال کرد و آن را "غیر انسانی" خواند.

اقدامات در برابر قوانین دریایی

از سوی دیگر مقامات فرانسوی نیز از این لایحه انتقاد کرده اند. ژرار دارمنن وزیر کشور فرانسه در ماه سپتامبر در حساب توییتر خود نوشت که فرانسه اقدامات «ضد دریایی» را نمی پذیرد.

به گفته مقامات فرانسوی، این لایحه ناقض قوانین دریایی است و می تواند جان مهاجران در کانال مانش را به خطر بیندازد. ژرار دارمنن در نامه ای به پریتی پاتل، همتای بریتانیایی خود نوشت: «نجات جان مردم در دریا مهمتر از تابعیت، وضعیت قانونی و سیاست مهاجرت است.»

اما لندن گفته است که می خواهد قاچاقبرانی را که جان مهاجران را در دریا به خطر می اندازند، سرکوب کند.

در سال ۲۰۲۱ بیش از ۲۸۰۰۰ مهاجر وارد انگلستان شدند

گفته می شود که گروه های حقوق بشر نیز علیه توافق بین رواندا و بریتانیا در دادگاه شکایت کردند. مقامات انگلستان در ۱۴ اپریل گفتند که برای فرستادن پناهجویان به رواندا به توافق رسیده اند. این توافق در روزهای آینده به پارلمان بریتانیا ارائه خواهد شد.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان این توافق را نقض کنوانسیون ژنو خوانده است.

در چند سال گذشته، دولت انگلستان تلاش کرده است تا از طریق کانال مانش جریان پناهجویان را به داخل کشور متوقف کند. در سال ۲۰۲۱ تقریباً ۲۸۵۰۰ مهاجر از این مسیر وارد انگلستان شدند. از جنوری امسال، بیش از ۴۰۰۰ مهاجر از طریق کانال مانش به انگلستان رسیدند.

 

در همین زمینه