آلمان تا به حال حدود ۴۰۰ هزار آواره اوکرایینی را ثبت کرده است/عکس: Moritz Frankenberg / dpa / picture alliance
آلمان تا به حال حدود ۴۰۰ هزار آواره اوکرایینی را ثبت کرده است/عکس: Moritz Frankenberg / dpa / picture alliance

استر مویاوایو کاینر، متخصص روانشناسی در بخش تروما در آلمان با توجه به تسهیل شرایط پذیرش آوارگان اوکرایینی خواهان همسان سازی شرایط برای پناهجویان از مناطق جنگی دیگر مانند افریقا یا خاورمیانه شد.

خانم کاینر که کارشناس مرکز روانی اجتماعی برای آوارگان (PSZ) در دوسلدورف آلمان است، به خبرگزاری پروتستانت (ای پی دی) گفت: «کار ما بسیار ساده تر می شد، در صورتی که مشتریان مان می توانستند در آرامش بخوابند، بدون این که از اخراج بترسند و اجازه داشته باشند کار کنند، تا با حفظ کرامت انسانی خودشان کسب درآمد کنند.»

او افزود، نباید اینگونه باشد که به اوکرایینی ها ارجحیت داده شوند و دیگر پناهجویان درجه دوم یا سوم به شمار بیایند.

این خانم ۶۳ ساله جامعه شناس و نویسنده از بازماندگان نسل کشی در رواندا است که طی آن در سال ۱۹۹۴ در عرض ۱۰۰ روز حدود یک میلیون تن کشته شدند. او خود بخش بزرگی از خانواده اش را از دست داد و طی فرار با سه دخترش فهمید که دریافت حمایت و کمک چقدر مهم است.

مویاوایو کاینر بر این تاکید کرد، این که مردم آلمان قلب ها و خانه های شان را به روی آوارگان اوکرایینی باز کرده اند، بسیار عالی است.

بیشتر بخوانید: کمیسار حقوق بشر حکومت آلمان خواستار پایان دادن به "رفتار نابرابر" با پناهجویان از کشور های مختلف شد

او همزمان از این انتقاد کرد که «بسیاری از شهروندان آلمانی با آوارگان اوکرایینی همزادپنداری می کنند، چون آن ها نیز موطلایی و چشم آبی هستند و حتی مسیحی». در حالی که این مسائل نباید اهمیت داشته باشد. خانم مویاوایو کاینر گفت: «انسان، انسان است، فرقی نمی کند که چه رنگ پوستی داشته باشد».

این خانم روانشناس می گوید، نه فقط در مورد خودش، بلکه در مورد بسیاری از شهروندان آلمانی نیز متوجه شده که جنگ اوکرایین باعث شده زخم های قدیمی دوباره سر باز کنند.

مویاوایو کاینر که از سال ۱۹۹۹ در آلمان زندگی می کند، گفت: «ما با این خیال واهی زندگی می کردیم که دیگر هیچگاه جنگ رخ نخواهد داد، اما همه این (رویدادها) در فاصله نه چندان دور از ما رخ می دهد.

او گفت: «وقتی که آدم در تلویزیون آژیر خطر را می شنود، پناهگاه های زیرزمینی را می بیند و به یاد بوها و صداها می افتد، تروماهای قدیمی دوباره زنده می شوند.» 

بیشتر بخوانید: فارن پالیسی: آلمان افغان‌ها را از خانه‌های دولتی بیرون می‌کند تا اوکراینی‌ها را در آن جابجا کند

به گفته این خانم روانشناس این مساله فقط به افراد مسن تر مربوط نمی شود، بلکه تروماهای آن ها از طریق افراد مسن تر به جوانترها نیز انتقال یافته است.

در روند معالجه افرادی که دچار تروما شده اند، اعتقادات معنوی نیز نقش بزرگی بازی می کند، صرف نظر از این که فرد مسیحی، هندو یا مسلمان باشد. به گفته خانم کاینر: «وقتی که شما به یک موجود بالاتر باور داشته باشید، این موجود بزرگتر از دشمنتان است و این اعتقاد به شما کمک می کند که با تجربیات گذشته کنار بیایید.»

 

در همین زمینه