مهاجران تخلیه شده افغان در کمپ نظامی رامشتاین آلمان
مهاجران تخلیه شده افغان در کمپ نظامی رامشتاین آلمان

مجله خبری اشپیگل آلمان گزارش داده که وزارت امور داخله فدرال این کشور ظاهراً می‌خواهد به عنوان بخشی از طرح پذیرش مهاجران افغان سالانه حداکثر پنج هزار پناهجوی افغان به آلمان آورده شوند. هنوز در مورد این طرح بحث جریان دارد.

وزارت داخله آلمان این مطلب را در پاسخ به یک پرسشنامه پارلمان آلمان بیان کرده است. در این نامه آمده که این رقم «از لحاظ عملیاتی تحقق یافتنی» به نظر می رسد.

حکومت فدرال آلمان در توافقنامه ائتلافی اش با این موضوع موافقت کرده است. هدف این است که افرادی که پس از به قدرت رسیدن مجدد طالبان در افغانستان با خطر مواجه هستند، مانند خبرنگاران و یا آموزگاران، در آلمان پذیرفته شوند.

این اولین باری است که رقم مشخصی در این زمینه نشر می شود. جولیان پالکه، نماینده حزب سبزهای آلمان در پارلمان این کشور گفت: «فقط سازمان های جامعه مدنی مثل "پل هوایی کابل" بیش از سه هزار نفر را حمایت کرده و ده ها هزار نفر را در معرض خطر گزارش می کنند.» او تقاضا کرد که «خانواده های افرادی که در معرض خطر هستند نیز باید پذیرفته شوند.»

پالکه گفت که در مورد میزان این برنامه گفتگوهایی با وزارت داخله جریان دارد. ظاهراً در حال حاضر بحث اصلی این است که چه کسانی باید به عنوان اعضای خانواده یک فرد در معرض خطر محسوب شوند. به گفته او، با توجه به چگونگی تعریفی که از خانواده صورت می گیرد، این برنامه می تواند مجموعاً بالای ۱۰۰ هزار نفر را در بر بگیرد.

در آلمان اعضای درجه یک خانواده شامل زن و شوهر و فرزندان زیر ۱۸ ساله آنها می شود و در مورد افراد زیر سن، پدر و مادر آن ها شامل خانواده می شود.

وزارت داخله آلمان اعلام کرده که در حال حاضر روی بخش های اصلی این برنامه کار جریان دارد.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه