مهاجران تازه رسیده به بندر دوور انگلستان، می ۲۰۲۲. عکس: رویترز
مهاجران تازه رسیده به بندر دوور انگلستان، می ۲۰۲۲. عکس: رویترز

پس از اعلام فرستادن مهاجران به روندا توسط دولت بریتانیا، این نخستین بار است که ۲۵۴ مهاجر از فرانسه از راه کانال مانش وارد انگلستان می شوند.

به گزارش بی بی سی مقامات انگلستان گروهی از مهاجران را که با هفت قایق کوچک در حال حرکت بودند، در بندر دوور از آب بیرون کردند. این مسافران شامل مردان، زنان و کودکان هستند.

دولت انگلستان اخیراً تصمیم گرفته است تا مهاجرانی که به طورغیرقانونی با قایق های کوچک از طریق کانال مانش وارد این کشور می شوند را به روندا بفرستد. این مهاجران تا زمانی که درخواست پناهندگی آنها پذیرفته و یا رد شود، به کشور آفریقایی رواندا فرستاده می شوند. مهاجران با وجود این تصمیم دولت انگلستان، همچنان در تلاش هستند تا از راه کانال مانش خود را به این کشور برسانند.

در همین مورد: لندن قایق های مهاجران در کانال مانش را برگشت نمی دهد

در همین حال، دولت انگلستان راه های مختلفی را برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی به این کشور امتحان کرده است. ماه گذشته، نخست وزیر انگلستان، بوریس جانسون اعلام کرد که وزارت دفاع مسئولیت مدیریت جریان مهاجران در کانال مانش را بر عهده خواهد داشت.

با وجود اینکه انگلستان و فرانسه در حال کار بر روی راه‌هایی برای جلوگیری از ورود مهاجران با قایق ها هستند اما عبور مهاجران از کانال مانش رو به افزایش است. در سال جاری تاکنون ۶۰۰۰ تن با قایق وارد انگلستان شده اند.

پلان رواندا

پس از واگذاری عملیات به وزارت دفاع، دولت انگلستان اعلام کرد که قصد دارد پناهجویانی که از طریق کانال مانش وارد کشور می شوند را با بلیط یک طرفه به رواندا بفرستد. بنابر این تصمیم، از اول جنوری، کسانی که به طور غیرقانونی وارد انگلستان شده اند به رواندا منتقل خواهند شد. این مهاجران درخواست پناهندگی را نیز در کشور روندا می دهند.

برای معلومات بیشتر: موافقت لندن و کیگالی: انگلستان پس از این مهاجران را به کشور های دیگر می فرستد

دولت انگلستان می‌گوید این طرح ضربه بزرگی به قاچبران خواهد بود و از کشتار مردم در کانال مانش جلوگیری می‌کند. اما سازمان های غیر دولتی آن را یک "اقدام ظالمانه" نامیده‌اند.

بی‌بی‌سی گزارش می‌دهد که بیش از ۱۶۰ سازمان کمک‌ رسان نامه‌ای به پریتی پاتل، نخست‌وزیر کشور انگلستان نوشته‌اند و از او خواسته‌اند که این تصمیم «ظالمانه» را لغو کند.

بر اساس گزارش وزارت داخله انگلستان، در سال ۲۰۲۱ بیش از ۲۸۰۰۰ مهاجر از فرانسه از طریق کانال مانش وارد این کشور شده اند. این رقم از سال ۲۰۲۰ چهار برابر افزایش یافته است.

 

در همین زمینه