آرشیف: نجات مهاجران در دریای مدیترانه. عکس: اس او اس مدیترانه
آرشیف: نجات مهاجران در دریای مدیترانه. عکس: اس او اس مدیترانه

سازمان ملل متحد گفته که بیش از ۳۰۰۰ پناهجو در سال گذشته میلادی در دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس هنگام تلاش برای رسیدن به اروپا جان خود را از دست داده یا مفقود شده اند. این رقم نسبت به سال ۲۰۲۰ دو برابر است.

آژانس مهاجرت سازمان ملل خواستار در گزارش تازه ای که روز جمعه در این زمینه نشر کرده، برای مبارزه با مرگ و میر فزاینده پناهجویان و مهاجرانی که سعی در رسیدن به اروپا دارند، خواهان اقدام فوری شده است.

این گزارش نشان می ‌دهد که سال گذشته در مجموع سه هزار و ۷۷ نفر هنگام تلاش برای عبور از مسیرهای آبی مدیترانه و اقیانوس اطلس به قاره اروپا جان خود را از دست دادند که یک هزار و ۵۴۴ نفر نسبت به سال ۲۰۲۱ بیشتر بوده است.

شابیه منتو، سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور مهاجران در ژنیو به خبرنگاران گفت: «از ابتدای سال ۴۷۸ نفر دیگر نیز در بحر جان خود را از دست داده یا مفقود شده اند، این واقعا نگران کننده است.»

این گزارش می رساند که در سال ۲۰۲۱، تا ۱۹۲۴ انسان در مسیرهای مدیترانه مرکزی و غربی کشته یا مفقود شدند، در حالی که ۱۱۵۳ نفر دیگر در مسیر دریایی شمال افریقا به سوی جزایر قناری جان باختند. منتو گفت: «بسیاری از این سفرهای دریایی با قایق های بادی غیراستندرد و مملو از مسافر صورت گرفته است که بسیاری آنها واژگون شده و منجر به تلفات گردیده اند.»


یک گارد ساحلی ترکیه به قایق مملو از مهاجران نگاه می کند
یک گارد ساحلی ترکیه به قایق مملو از مهاجران نگاه می کند


او گفت که سفرهای دریایی از کشورهای سواحل غرب افریقا مانند موریتانیا و سنیگال به سوی جزایر قناری بسیار خطرناک بوده و به این اشاره کرد که این سفر خطرناک تا رسیدن به مقصد ممکن است تا ۱۰ روز ادامه یابد. وی افزود: «بسیاری از قایق ها از مسیر خارج شدند یا بدون هیچ ردی در این آب ها ناپدید گردیدند.»

گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران هشدار داده است که مسیرهای زمینی نیز "بسیار خطرناک" هستند. منتو گفت: «تعداد زیادی نیز ممکن است در سفرهای زمینی از صحرا، کوهستان و مناطق دورافتاده مرزی، در مراکز بازداشت، یا در اسارت قاچاقچیان جان باخته باشند.»

این کمیساریا هشدار داده که همه گیری ویروس کرونا و بسته شدن مرزها، مسیرهای عبوری مهاجران را پیچیده تر و خطرناک تر کرده و بسیاری از پناهجویان ناامیدانه مجبور شده اند پیشنهاد قاچاقچیان را بپذیرند. بی ثباتی امنیتی، منازعات سیاسی و تغییرات اقلیمی نیز از جمله مواردی هستند که به گفته این سازمان باعث مهاجرت های روزافزون گردیده اند.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه