اخراج مهاجران افغان از ایران افزایش یافته است. عکس: پکچرالیانس
اخراج مهاجران افغان از ایران افزایش یافته است. عکس: پکچرالیانس

پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان و بروز بحران اقتصادی در این کشور، هم اکنون روزانه حدود ۵۰۰۰ مهاجر افغان در مسیرهای بیابانی و خطرناک از مرز افغانستان به ایران عبور می کنند. این بحران مهاجرت مشکلاتی را بین دو کشور ایجاد می کند.

در هفته‌های اخیر درگیری‌هایی بین طالبان و نیروهای مرزی ایران در مرز دو کشور رخ داده است. پس از انتشار تعدادی از ویدیو های آزار پناهجویان افغان در ایران، تظاهرات مردم در افغانستان و بیرون از کشور آغاز شد. برخی از معترضان در هرات در برابر کنسولگری ایران هجوم آورده و آن را به آتش کشیدند. با این کار، ایران از رژیم طالبان خواستار تامین امنیت کنسولگری ها و دیپلمات های خود شد.

از سوی دیگر، حمله با چاقو به یک زیارتگاه ایرانی که گفته می شود توسط یک پناهجوی افغان انجام شده است، نوعی تعصب را در برابر تمام افغان ها در سراسر ایران ایجاد کرده است.

کارشناسان بر این باورند که اگرچه افغانستان و ایران طرفدار بدتر شدن روابط سیاسی نیستند، اما تنش های طولانی مدت بین دو کشور ممکن است در آینده خطر اخراج مهاجران را افزایش دهد و حتی از کنترل خارج شود.

در همین مورد: اعتراض افغان ها در پاریس و لندن به دلیل بدرفتاری پلیس ایران در برابر مهاجران افغان

اندرو واتکینس، کارشناس ارشد سازمان صلح ایالات متحده به آسوشیتدپرس گفت که تنش ها بین دو کشور بالا رفته است. او گفت: «شما با یکی از بدترین بحران های مهاجرت در جهان روبرو هستید.»

سرعت در روند اخراج مهاجران افغان

تنش بین دو کشور ایران را بر آن داشته است تا اخراج افغان هایی که به صورت غیرقانونی وارد این کشور می شوند را تسریع بخشد.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در افغانستان گفته است که ایران از زمان به قدرت رسیدن طالبان به روند اخراج پناهجویان افغان سرعت بخشیده است و این میزان هر ماه ۶۰ درصد افزایش یافته است.

برای معلومات بیشتر: آزار و اذیت مهاجران افغان در ایران؛ اعتراضات در افغانستان و توقف فعالیت سفارت ایران در کابل

نماینده این سازمان گفت که بیش از دو و نیم میلیون افغان در سال جاری از ایران اخراج شده اند که بسیاری از آنها با سفرهای دشوار، مشکلات و خشونت های فراوان روبرو شده اند.

بحران اقتصادی ایران

مقامات ایرانی می گویند که در جریان هشت ماه پس از به قدرت رسیدن طالبان، حدود یک میلیون افغان به این ایران پناه برده اند. آنها پیشتر گفته بودند که کشور ایران ظرفیت پذیرش پناهجویان بیشتر را ندارد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در ماه گذشته گفت که «هجوم افغان ها به ایران نمی تواند ادامه یابد. زیرا ظرفیت در ایران محدود است.» در همین حال، آمار بیکاری جوانان در ایران نسبت به سال گذشته ۲۳ درصد افزایش یافته است. نرخ ریال در سه سال گذشته ۵۰ درصد پایین آمده است.

در همین زمینه: ایران سرشماری مهاجران افغان را آغاز کرد

ریا غبیشاوی تحلیلگر سیاسی در تهران درباره تنش های فزاینده بین افغان ها و ایرانی ها می گوید: «بزرگترین چالش این است که ایران برای یک وضعیت جدید پناهجویان آماده نیست.»

این گزارش از آسوشیتید پرس برگرفته شده است.

 

در همین زمینه