رضاکاران در حال بسته بندی بسته های کمک برای اوکرایین/عکس: Florian Schmitz/DW
رضاکاران در حال بسته بندی بسته های کمک برای اوکرایین/عکس: Florian Schmitz/DW

آمادگی رضاکاران و سازمان های امدادگر بر اساس گزارش رسانه ها برای کمک به پناهجویان بسیار زیاد است. اما به تدریج در حال پایان یافتن است.

 اولکساندرا بینرت از ائتلاف سازمان های اوکرایینی در برلین به شبکه هیئت تحریریه آلمان (شماره روز سه شنبه) گفت: «أوضاع به تدریج در حال وخیم شدن است. نخستین علائم بروز اختلافات در خانواده هایی دیده می شود که به صورت شخصی پناهجویان را قبول کرده اند.»

او افزود، نباید فراموش کرد که بیشتر رضاکاران در کنار کار روزمره شان، در بخش کمک به پناهجویان فعالیت دارند. به این خاطر به آن ها فشار زیادی وارد می شود.

 بینرت گفت: «به معلمان و داکتران گفته می شود که اجازه دارند رضاکارانه کمک کنند، اما به آن ها معاش داده نمی شود. این وضعیت باید هرچه سریع تر تغییر کند. آن ها دست کم باید دستمزد اندکی را دریافت کنند. در این جا مساله کرامت انسانی مطرح است».

از نظر این ائتلاف که فعالیت های انجمن های امدادگر اوکرایینی را هماهنگ می کند، مهم این است که برای آوارگان اوکرایینی مکانی برای سکونت در اختیار گذاشته شود.

بیشتر بخوانید: اتحادیه دو حزب محافظه کار در آلمان: به ۵۰۰ هزار آپارتمان اضافی برای پناهجویان نیاز است

بینرت هشدار داد: «این که پناهجویان از یک سرپناه به سرپناه بعدی انتقال داده شوند، خوب نیست.» او خواهان این شد که مدارک تحصیلی آوارگان هرچه سریع تر به رسمیت شناخته شود.

خانم بینرت در ادامه گفت، در اداره ها و نهادهای دولتی برای رسیدگی به مسائل پناهجویان اوکرایینی به افراد آموزش دیده نیاز است. او در ادامه گفت: «ما این جا در بیشتر موارد با پناهجویانی سروکار داریم که متحمل ضربات روانی شدیدی شده اند.» به این خاطر برای رسیدگی به آن ها به روانشناس و پرسونل آموزش دیده نیاز است. خانم بینرت در ادامه از «موج بازگشت» شماری از پناهجویان اوکرایینی سخن گفت.

گرالد پراشل، معاون رئیس ائتلاف نامبرده گفت، با وجود این که وضعیت در اوکرایین کماکان تهدیدآمیز است، شمار زیادی از مردم اشتیاق زیادی به این دارند که به وطن شان بازگردند.»

 

در همین زمینه