بسیاری از اوکرایینی ها خود را به آلمان رسانده اند. مانند این گروه که در انتظار ورود به خانه شان در شهر کولن هستند/عکس: Henning Kaiser/dpa/picture-alliance
بسیاری از اوکرایینی ها خود را به آلمان رسانده اند. مانند این گروه که در انتظار ورود به خانه شان در شهر کولن هستند/عکس: Henning Kaiser/dpa/picture-alliance

از زمان آغاز جنگ بیش از ۶۰۰ هزار تن از اوکرایین به آلمان فرار کرده اند.  ۹۸،۴ درصد از آن ها شهروندان اوکرایینی هستند. فقط بخش کوچکی از آوارگان از کشورهای دیگر هستند.

به گزارش روزنامه های رسانه ای فونکه (روز پنجشنبه)، اداره فدرال مهاجرت وپناهئگی آلمان (بامف)، داده ها از مرکز ثبت مشخصات شهروندان خارجی «AZR» را تحلیل کرده است. 

براین أساس از پایان ماه فبروری ۶۱۰ هزار و ۱۰۳ تن از اوکرایین ثبت و راجستر شده اند. (این اطلاعات به تاریخ ۳۰ اپریل به روز شده است). ۹۸،۴ درصد از آن ها شهروندان اوکرایینی هستند. فقط بخش کوچکی از آوارگان از کشورهای دیگر هستند، به طور مثال افریقا، آسیا یا خاورمیانه. 

بیشتر بخوانید: پناهجویان معلول اوکرایینی به کمک های ویژه نیاز دارند

این ارقام را روزنامه های گروه رسانه ای فونکه نیز دریافت کرده اند. براساس گزارش آن ها، هنوز معلوم نیست، چه تعداد از شهروندان اوکرایینی که مشخصات شان در «AZR» به ثبت رسیده است، سفرشان را به یک کشور دیگر اتحادیه اروپا ادامه داده و یا این که با وجود جنگ دوباره به وطن شان بازگشته اند. اغلب مردم نهادهای مسئول را راجع به ترک کشور مطلع نمی کنند. 

بیشتر بخوانید: انجیلینا جولی، هنرپیشه امریکایی با آوارگان در غرب اوکرایین دیدار کرد

وزارت داخله آلمان فدرال روز دوشنبه اعلام کرد، پولیس فدرال این کشور از زمان آغاز جنگ در اوکرایین به تاریخ ۲۴ فبروری بیش از ۴۰۰ هزار آواره جنگی را شمارش کرده است.

وزارت نامبرده پیوسته به این اشاره می کند که رقم واقعی پناهجویان احتمالا بیشتر از این است. چون در مرکز آلمان با پولند کنترول منظم وجود ندارد و شهروندانی که پاسپورت اوکرایینی دارند می توانند به مدت ۹۰ روز آزادانه در اتحادیه اروپا سفر کنند. 

 

در همین زمینه