بروکسل، بیرق اتحادیه اروپا در برابر کمیسیون این اتحادیه/عکس: EPA/Stephanie Lecocq
بروکسل، بیرق اتحادیه اروپا در برابر کمیسیون این اتحادیه/عکس: EPA/Stephanie Lecocq

پارلمان اتحادیه اروپا حاضر نشد بودجه آژانس محافظت از مرزهای این اتحادیه را برای سال ۲۰۲۰ تایید کند و تصمیم گیری در این زمینه را تا فصل خزان به تعویق انداخت.

تصمیم پارلمان اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در استراسبورگ با گزارش ها در مورد به عقب راندن غیرقانونی مهاجران توسط ماموران مرزی فرانتکس ارتباط دارد. فابریس لگری، مدیر اجرایی فرانتکس روز جمعه استعفا داد.

مونیکا هول مایر، رئیس کمیته کنترول بودجه در اتحادیه اروپا تاکید کرد، تعویق تصمیم گیری دراین باره به خاطر گزارش ها در مورد به عقب راندن غیرقانونی مهاجران نبوده است، بلکه با «اقدامات غیرقانونی داخلی و مشکلات گسترده در بخش رهبری» ارتباط دارد که در سال بودجه ای ۲۰۲۰ رخ داده است. 

بیشتر بخوانید: «سی واچ» از فرانتکس شکایت کرد

خانم هول مایر در ادامه گفت، از «وظایف مهم فرانتکس» آگاه است و از کارش استقبال می کند. حالا به این آژانس چند ماه وقت داده می شود تا اطلاعات لازم ارائه کند.

اما دانیل فرویند، نماینده حزب سبزها در پارلمان اتحادیه اروپا که عضو کمیته کنترول بودجه است، اعلام کرد، آژانس محافظت از مرزها باید به خاطر «اشتراک در به عقب راندن غیرقانونی مهاجران و رسوایی های داخلی» پاسخگو باشد. او افزود: «ما اجازه نمی دهیم که أموال عمومی به هدر بروند و قوانین اروپایی و بین المللی نقض شوند.»

بودجه محافظت از مرزهای اروپا قرار است تا سال ۲۰۲۲ به ۹۰۰ میلیون یورو افزایش داده شود. به این ترتیب فرانتکس در میان سازمان های اتحادیه اروپا بیشترین بودجه را دریافت خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: صدها پناهجو توسط فرانتکس از مرزهای اروپا به دریای اژه رانده شدند

بتینا وولات، نماینده حزب سوسیال دموکرات اتریش در پارلمان اتحادیه اروپا بر درخواست اجرای اصلاحات اساسی تاکید کرد.

وولت که عضو کمیسیون تحقیقات پارلمانی است، گفت، فرانتکس «در به عقب راندن غیرقانونی مهاجران در مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا به صورت سیستماتیک دخالت داشته است.» رهبری این آژانس در تحقیقات پارلمانی «اطلاعات نادرست ارائه کرده و داده های لازم را نشر نکرده است.» افزون براین «دیدارهای سری با لابی های اسلحه افشا شده است.» 

 

در همین زمینه