سه تن به دلیل قاچاق مهاجران برای ورود به یونان به ۴۳۹ سال زندان محکوم شدند. عکس: بادرلاین یوروپ
سه تن به دلیل قاچاق مهاجران برای ورود به یونان به ۴۳۹ سال زندان محکوم شدند. عکس: بادرلاین یوروپ

سه فرد مهاجر روز پنجشنبه در یونان به اتهام ورود پناهجویان به این کشور به ۴۳۹ سال زندان محکوم شدند. این سه فرد تنها کسانی هستند که از میان غرق شدگان قایق در دسامبر ۲۰۲۱ جان سالم به در بردند.

عبدالله، خیرالدین و محمد روز پنجشنبه توسط دادگاهی در یونان به ۴۳۹ سال زندان محکوم شدند. این سه فرد مهاجر متهم به تسهیل مهاجرت و ورود غیرقانونی مهاجران به یونان شده اند. آنها در دسامبر گذشته توسط مرزبانان یونانی در دریای اژه گرفتار شدند.

یک سازمان آلمانی بنام باردرلاین یوروپ می گوید یکی از این مهاجران که ناخدای کشتی است به ۱۸۷ سال زندان و دو تن دیگر به عنوان دستیار او به ۱۲۶ سال زندان محکوم شده اند.

این سازمان در صفحه توئیتر خود نوشت که اگرچه دادگاه ها اذعان کرده اند که آنها قاچاقبر نیستند و به هیچ گروه قاچاق تعلق ندارند، اما آنها به پناهجویان اجازه ورود غیرقانونی به یونان را داده اند.

باردرلاین افزود که بستگان این افراد و یک کارشناس به دادگاه گفته اند که آنها قاچاقبر نبودند، بلکه مهاجرانی هستند که کشتی را در آب رهنمایی می کردند. مرزبانانی که قرار بود علیه آنها در دادگاه شهادت بدهند حاضر نشدند.

در همین حال دیمیتری چولیس وکیل پناهندگی از این حکم دادگاه انتقاد کرده و گفته است که این یک جرم نیست.

از سوی دیگر سازمان الارم فون ها در صفحه توئیتر خود نوشت که آنها به دلیل تلاش برای آمدن به اروپا، نجات از غرق شدن و ساختن آینده خود به ۴۳۹ سال زندان محکوم شده اند.

این نخستین بار نیست که پناهجویان در یونان با رفتار مشابهی مواجه می شوند. نزدیک به ۲۰۰۰ مهاجر به اتهام قاچاق پناهجویان دیگر در زندان های این کشور نگهداری می شوند. آنها معمولاً به دلیل کار با هماهنگ کننده های قایق های پناهجویان محکوم می شوند. گروه های حامی مهاجران از سیاست یونان انتقاد کرده و می گویند که هدف آن جلوگیری از هجوم پناهجویان از ترکیه به یونان است.

در ماه می سال ۲۰۲۱، دادگاهی در لسبوس، محمد هناد عبدی، پناهجوی ۲۷ ساله سومالیایی را به دلیل "انتقال اتباع کشورهای ثالث" و "به خطر انداختن جان دیگران" و هم چنان از بین رفتن جان دو تن به ۱۴۶سال زندان محکوم کرد.

 

در همین زمینه