قایق های پناهجویان اغلب پرازدحام و نامناسب هستند. وضعیتی که به مرگ هزاران تن در هر سال می انجامد.
قایق های پناهجویان اغلب پرازدحام و نامناسب هستند. وضعیتی که به مرگ هزاران تن در هر سال می انجامد.

به گفته یک سازمان مددرسان، دست کم ۴۴ مهاجر در برابر ساحل صحرای غربی غرق شدند. ۱۲ تن از بازماندگان این واقعه توسط نهادهای دولتی مراکش بازداشت شدند.

سازمان «کامیناندو فرانتراس» اعلام کرد که پس از واژگون شدن یک قایق حامل مهاجران در نزدیک ساحل صحرای غربی، حد اقل ۴۴ مهاجر روز یکشنبه جان باختند. صحرای غربی، یک منطقه در شمال غربی افریقا و جنوب مراکش است. بر این اساس نهادهای دولتی مراکش ۱۲ تن از بازماندگان را بازداشت کردند. فقط هفت جسد از آب بیرون کشیده شده است. مراکش بزرگترین بخش صحرای غربی را کنترول می‌کند.

مرتبط:سازمان ملل: سال گذشته بیش از ۳۰۰۰ پناهجو در بحر مفقود شده اند

در هر سال هزاران مهاجر سعی می‌کنند از صحرای غربی به جزایر قناری برسند. حزایر قناری متعلق به اسپانیا می‌باشد.

براساس اطلاعات وزارت داخله اسپانیا، در سال گذشته بیش از ۴۰ هزار مهاجر از راه بحر به این کشور آمدند. طبق اطلاعات «کامیناندو فرونتراس» در همان سال ۴ هزار و ۴۰۴ مهاجر در جریان تلاش برای رسیدن به اسپانیا جان باختند و یا گم شده اند.

در سال گذشته نهادهای دولتی مراکش به گفته خودشان جلو بیش از ۶۳ هزار و ۱۲۰ مورد عبور از مرز را گرفتند. در سه ماه نخست سال روان تعداد این موارد به بیش از ۱۴ هزار می‌رسید.

کوتاه ترین مسیر دریایی از مراکش به سمت جزایر قناری یک صد کیلومتر فاصله دارد. به دلیل جریان قوی آب، عبور از این مسیر بسیار خطرناک است. بسیاری از مهاجران مسیرهای به وضوح دورتر از سواحل صحرای غربی مانند موریتانی، سینگال و یا راه های دریایی دیگر را در پیش می گیرند.

 

در همین زمینه