واسکت نجات در دریای اژه. عکس: پکچرالیانس
واسکت نجات در دریای اژه. عکس: پکچرالیانس

مرزبانان یونان روز یکشنبه بیش از ۱۰۰ مهاجر را که بیشتر آنها کودک بودند در دریای اژه نجات داده و به جزیره کاس منتقل کردند. مقامات در بیانیه ای گفتند که در این حادثه به کسی آسیب نرسیده است.

مرزبانان یونان روز یکشنبه ۸ می در حدود ۱۰۶ مهاجر از جمله چندین کودک را در دریای اژه نجات دادند. بر اساس این منبع، قایق مهاجران یافته در خطر غرق شدن بود.

مقامات یونان همچنان در بیانیه ای اعلام کردند که این افراد روز شنبه در آب های ساحلی ترکیه در نزدیک جزیره کاس پیدا شدند. به گفته این منبع، تمامی پناهجویان حاضر در این قایق نجات یافته اند.

در میان بازماندگان ۱۴ زن و ۲۰ کودک حضور دارند، اما هویت آنها هنوز مشخص نشده است.

در چند وقت اخیر تعداد زیادی از مهاجران تلاش می کنند تا از طریق دریای اژه از ترکیه به یونان بروند. در ۱۳ مارچ گذشته، بیش از صد مهاجر از یک قایق که در آب گیر مانده بود در نزدیک جزیره پاروس نجات یافتند. در دسامبر سال گذشته، ۳۱ تن در نزدیک جزیره پاورس غرق شدند. این مهاجران می خواستند از ترکیه به ایتالیا برسند.


جزیره کاس به آب های ترکیه نزدیک است. عکس: گوگل مپ
جزیره کاس به آب های ترکیه نزدیک است. عکس: گوگل مپ


در عین حال، گروه‌های حقوق بشری می‌گویند که نیروهای دریایی یونان قایق‌های مهاجران را از آب‌های خود به ترکیه بازگشت می دهند.

بر اساس گزارش رسانه های اروپایی، مرزبانان یونان در سپتامبرسال گذشته سه مهاجر را مورد ضرب و شتم قرار داده و به داخل آب انداختند. دو تن از پناهجویان غرق شدند.

همچنان در اواخر جنوری سال روان، وزارت کشور ترکیه، مرزبانان یونان را متهم کرد که سه مهاجر را که به طور غیرقانونی به جزیره خیوس رسیده بودند، در آب انداختند. دو تن از آنها به سمت ترکیه شنا کردند، اما شخص سوم در دریا ناپدید گردید.

در همین مورد: صدها پناهجو توسط فرانتکس از مرزهای اروپا به دریای اژه رانده شدند

اما مقامات یونان بارها این اتهامات را رد کرده اند. به گفته سازمان گزارش کشتی های اژه (Aegean boat report) در سال ۲۰۲۱ حدود ۶۲۹ حادثه از عقب راندن پناهجویان به دریای اژه ثبت شده است.

 

در همین زمینه