یک اردوگاه مهاجران در ترکیه
یک اردوگاه مهاجران در ترکیه

رئیس جمهور ترکیه به صراحت در برابر احساسات ضد مهاجرت نسبت به میلیون ها مهاجر در کشورش موضع گرفت. اخیرا در ترکیه به خاطر وخامت أوضاع اقتصادی، احساسات ضد مهاجران به خصوص نسبت به آوارگان سوریایی و افغان تشدید شده است.

رجب طیب اردوغان، روز دوشنبه در جلسه ای که در استانبول برگزار شد، راجع به پناهجویان سوریایی گفت: «آن ها اگر بخواهند، می توانند به کشورشان بازگردند؛ اما ما هیچگاه آن ها را از این خاک بیرون نخواهیم راند.»

او خطاب به کمال قلیچ داراوغلو، رهبر اپوزیسیون گفت: «آقای کمال، ما تا آخر از برادران و خواهرانمان که از جنگ در سوریه فرار کرده اند، و به کشور ما پناه جسته اند، طرفداری می کنیم.»

بیشتر بخوانید: بیش از ۲۰۰ مهاجر افغان از ترکیه به افغانستان اخراج شدند

اردوغان در ادامه گفت، ما کماکان میزبان مهاجران خواهیم بود و مردم سوریه را «به قاتلان» نمی سپاریم. رئیس جمهور ترکیه با این سخنان به گفته های رهبر اپوزیسیون و سیاستمداران دیگر واکنش نشان داد که گفته بودند، در صورت پیروزی در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در سال آینده، می خواهند پناهجویان سوریایی را پس بفرستند.

در حال حاضر این حزب کوچک عوامگرای دست راستی به بحث درباره پناهجویان و مهاجران دامن می زند تا به پیروزی دست یابد.


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه


با توجه به بدترشدن وضعیت اقتصادی در ترکیه، احساسات خصمانه به خصوص برعلیه پناهجویان سوریایی و افغان تشدید شده است. بر بنیاد اطلاعات رسمی، در حال حاضر در ترکیه بیش از ۳،۷ میلیون آواره سوریایی زندگی می کنند.

بیشتر بخوانید: جسد یخ‌زده دو مهاجر از جمله یک زن افغان در شرق ترکیه پیدا شد

از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه در سال ۲۰۱۱ حدود ۳۰۰ هزار پناهجوی سوریایی شهروندی ترکیه را دریافت کرده اند. حدود نیم میلیون تن از مردم سوریه دوباره داوطلبانه به کشورشان بازگشته اند.

اردوغان هفته گذشته گفته بود، می خواهد یک میلیون سوریایی را به بازگشت داوطلبانه ترغیب کند. ترکیه مناطق مرزی در شمال سوریه را اشغال کرده و ظاهرا می خواهد پناهجویان را در آن جا اسکان دهد.

پس از به قدرت رسیدن مجدد طالبان در افغانستان، بیش از یک میلیون مهاجر افغان به ایران گریخته اند. شمار مجموعی مهاجران افغان در ایران اکنون به پنج میلیون نفر رسیده است.

بدتر شدن اوضاع اقتصادی در ایران، باعث افزایش بدرفتاری ها با مهاجران افغان شده و بسیاری از آوارگان تلاش می کنند از طریق ترکیه خودشان را به اروپا برسانند. ده ها هزار مهاجر افغان هم اکنون در ترکیه بی سرنوشت هستند.

ترکیه به خاطر جلوگیری از موج جدید مهاجرت افغان ها مرزهایش را با ایران تحکیم کرده و با ساختن حصارهای مرزی و مستقر ساختن نیروهای بیشتر، تلاش می کند جلو ورود مهاجران را بگیرد.

 

در همین زمینه