عکسی از پاسپورت جمهوری اسلامی ایران
عکسی از پاسپورت جمهوری اسلامی ایران

رسانه‌های ایرانی به نقل از معاون وزارت خارجه این کشور خبر داده اند که ایران به ۲۰ تن از تاجران افغانستان که مراحل قانونی تابعیت ایران را طی کرده بودند، شهروندی داده شده است.

خبرگزاری‌های دولتی فارس و ایرنا روز سه شنبه به نقل از معاون وزارت خارجه این کشور گزارش دادند که ایران به ۲۰ تن از سرمایه گذاران افغانستان تابعیت داده است.

علیرضا بیکدلی، معاون امور قونسلی و امور مجلس وزارت امور خارجه ایران در مراسم اهدای تابعیت به این سرمایه گذاران افغانستان گفته است که با توجه به مشترکات دینی، فرهنگی و تاریخی، اعطای تابعیت به شناسایی ظرفیت‌ها و استعدادهای سرمایه گذاران کمک خواهد کرد.

او گفته که با در نظر داشت فعالیت‌های اقتصادی موفق این سرمایه‌گذاران در ایران به آن‌ها تابعیت داده شده است: «شناسایی و سازماندهی اتباع خارجی توسط وزارت کشور (داخله) در حال انجام است و در قالب این طرح تلاش برای شناسایی نخبگان و استفاده از ظرفیت‌ها و استعدادهای آنها نیز بهبود خواهد یافت.»

این مقام وزارت خارجه ایران تاکید کرده است که از فعالیت‌های سرمایه گذاران و کارآفرینان موفق در ایران حمایت جدی صورت خواهد گرفت.

ایران یکی از کشورهایی است که سخت‌ترین شرایط را برای اعطای تابعیت دارد و مهاجران افغان در این کشور شکایت دارند که حتی آن‌هایی که در ایران متولد شده اند نیز تابعیت به دست آورده نمی‌توانند و از بسیاری خدمات اساسی محروم اند.

مقام‌های ایران در زمانی از اعطای تابعیت به سرمایه‌گذاران افغان خبر می‌دهند که اقتصاد این کشور در نتیجه سال‌ها تحریم اقتصادی ایالات متحده امریکا به شدت تحت فشار قرار دارد.

مقام‌های این کشور از صدور جوازهای تجارتی و سرمایه گذاری، تسهیلات مجوز اقامت، اعطای تابعیت و حمایت همه جانبه از سرمایه گذاری و کارآفرینی به عنوان سهولت‌های جدید برای سرمایه‌گذاران خارجی یاد کرده اند.

این خبرگزاری‌ها نامی از این ۲۰ سرمایه گذار افغان نبرده اند و نگاشته اند که این تاجران افغان در مراسم اخذ تابعیت، چگونگی فعالیت‌های اقتصادی، کارآفرینی، فرصت‌های سرمایه گذاری و صادرات کالاها را شرح داده اند.

پس از تسلط مجدد طالبان در افغانستان، هزاران شهروند این کشور به کشورهای همسایه به ویژه ایران و پاکستان مهاجرت کردند. 

ایران در حالی از اعطای تابعیت به سرمایه‌گذاران افغان خبر می‌دهد که روزانه صدها مهاجر افغان را به گونه اجباری اخراج می‌کند و گزارش‌هایی از خشونت در برابر مهاجران افغان نیز نشر شده است.

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان طالبان می‌گوید که روز گذشته ۱۰۳۶ مهاجر افغان از ایران برگشته اند که بیشتر آنان به گونه اجباری از آن کشور اخراج شده اند.

دویچه وله دری

 

در همین زمینه