بازگشت یک خانواده مهاجر افغان از پاکستان
بازگشت یک خانواده مهاجر افغان از پاکستان

به دلیل وضع نابسامان افغانستان، مهاجران افغان مقیم پاکستان تمایلی به بازگشت به کشورشان ندارند. در سال جاری تاکنون فقط ۲۴ خانواده از طریق برنامه بازگشت داوطلبانه سازمان ملل متحد به وطن خود بازگشته اند.

از اول جنوری تا پنجم اپریل سال جاری میلادی، یعنی در ظرف چهار ماه، مجموع خانواده های مهاجر افغان که با حمایت کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران از پاکستان به کشورشان برگشته اند، به حدود ۱۰۰ نفر می‌رسد که اعضای ۲۴ خانواده بوده اند.

سازمان ملل برای هر نفر مبلغ ۲۵۰ دالر به خانواده هایی که داوطلبانه بازگشت کنند، می پردازد. در همین دوره چهار ماهه در سال گذشته، ۳۰۸ نفر از طریق این برنامه به افغانستان بازگشته بودند.

ورود مهاجران جدید

پس از سقوط نظام جمهوریت و روی کار آمدن طالبان در افغانستان در ماه آگست سال گذشته، از یک سو تعدادی از افغان ها به امریکا و اروپا مهاجرت کردند و از سوی دیگر، تعداد بیشتری از آنان به کشورهای همسایه از جمله پاکستان رفتند.

بسیاری از این آوارگان پس از رسیدن به پاکستان، در خانه های بستگان شان و یا در هوتل های اسلام آباد ساکن شدند. بسیاری از آنان منتظر هستند تا از طریق برنامه های تخلیه به دیگر کشورها منتقل شوند.

بیشتر افغان ها از طریق گذرگاه های مرزی تورخم، چمن و راه های دیگر به پاکستان می رسند. پاکستان مدتی از ترس هجوم تعداد زیادی از افغان‌ها، مرزها را مسدود کرده و کنترول می کرد، اما به افغان‌هایی که با اسناد قانونی و برای مداوا به پاکستان می رفتند، اجازه ورود می داد.

بازگشت زن مهاجر افغان از پاکستان
بازگشت زن مهاجر افغان از پاکستان

افغان های ساکن خیبرپشتونخوا

در حال حاضر بیش از سه میلیون افغان در پاکستان زندگی می کنند که از این تعداد یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران ثبت شده اند. پاکستان به ۸۰۰ هزار نفرشان کارت اقامت صادر کرده و حدود یک میلیون نفر دیگر نیز به صورت غیرقانونی در شهرهای مختلف پاکستان زندگی می کنند. اکثر افغان های مهاجر در پاکستان در خیبر پشتونخوا، بلوچستان، اسلام آباد و کراچی زندگی می کنند.

اکثر مهاجران افغان در خیبر پشتونخوا تجارت و کسب و کار خصوصی دارند. اتحادیه های کارگری بارها خواستار شمولیت آنها در پرداخت مالیات شده اند، اما به دلیل مشکلات فنی این امر عملی نشده است. اکثر افغان های پیشاور در در بخش هوتل داری یا تجارت سنگ های قیمتی، فرش، حمل و نقل، میوه های خشک، لباس، لوازم آرایشی و لوازم برقی مصروف اند.

غنی الرحمن، یک تاجر جواهر در بازار صرافی پیشاور به دویچه وله گفت: «با سقوط دولت اشرف غنی، سرمایه گذاران افغانستان را ترک کردند. امروز افغان ها ساعت ها در مقابل نانوایی ها برای یک قرص نان خشک می ایستند.» وی افزود: «تعداد کسانی که می خواهند برگردند، روز به روز در حال کاهش است. بچه های ما اکنون پاکستان را کشور خود می دانند و راستش را بخواهید، در اینجا مشکلی نداریم.»

بازگشت مهاجران افغان

به گفته کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران، این سازمان در میانه سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۲۲ به میلیون ها مهاجر عودت کننده افغان کمک کرده و به هر کدام شان ۲۵۰ دالر پول داده است.

افغان ها در اروپا، ایالات متحده و کشورهای خاورمیانه سالانه صدها هزار دالر را برای کمک به بستگان خود در پاکستان می فرستند. بیشتر افغان‌های مهاجر این پول را از طریق بانک ‌ها انتقال می ‌دهند که تأثیر زیادی بر اقتصاد پاکستان دارد.

دویچه وله: فریدالله خان، پیشاور

 

در همین زمینه