مهاجران تخلیه شده افغان در کمپ نظامی رامشتاین آلمان
مهاجران تخلیه شده افغان در کمپ نظامی رامشتاین آلمان

با درنظرداشت اقدامات سرکوبگرانه طالبان در افغانستان، حزب سبزهای آلمان روی تشدید اقدامات برای پذیرش افغان‌ها در آلمان پافشاری می‌کند. به قول رئیس این حزب، رژیم فعلی طالبان نیز «مملو از نفرت علیه زنان است».

ریکاردا لانگ، رئیس حزب سبزهای آلمان به خبرگزاری آلمانی «دی.پی.ای» در برلین گفته است که برنامه پذیرش بشردوستانه برای کسانی که تحت تعقیب و پیگرد طالبان قرار دارند، کارمندان محلی سابق ادارات آلمانی، و همچنین کارمندان سازمان‌های خارجی در افغانستان، مطابق با توافقنامه حکومت ائتلافی آلمان، باید هرچه زودتر عملی گردد.

حزب سبزهای آلمان شریک حکومت ائتلافی کنونی با احزاب سوسیال دموکرات و دموکرات‌های آزاد است. 

خانم لانگ افزوده است که به این ترتیب باید برای شمار بیشتری از زنان و دختران افغانستان این زمینه مساعد گردد که «در آزادی زندگی کنند و سرنوشت خود را خودشان تعییین کنند».

لانگ گفت که وضعیت زنان در افغانستان به طور فزاینده دشوار و اسفبار می‌گردد. او یادآور شد که با آخرین دساتیر طالبان تندرو در مورد پوشش کامل زنان و شرایط جدید برای گشت و گذار زنان در افغانستان، «بدترین ترس و نگرانی‌ها به حقیقت می‌پیوندند». به قول وی رژیم فعلی طالبان، مانند رژیم قبلی آنها، «مملو از نفرت علیه زنان بوده و به هیچ وجه معتدل نیست».

ریکاردا لانگ، رئیس حزب سبزهای آلمان
ریکاردا لانگ، رئیس حزب سبزهای آلمان

ریکاردا لانگ تأکید کرده است که زنان و دختران در افغانستان از حقوق اولیه انسانی محروم ساخته می‌شوند. به گفته وی آزادی رفت و آمد، حق تحصیل و حق کار برای زنان و دختران در این کشور به طور گسترده محدود شده و یا اصلاً دیگر وجود ندارد. این سیاستمدار افزوده است: «این تحول بار دیگر نشان می‌دهد که جامعه جهانی و آلمان نباید مردم افغانستان را فراموش کنند و باید به تعهدات خود عمل کنند.»

یک سخنگوی وزارت داخله آلمان فدرال گفته است که حکومت این کشور از مسئولیت خود در این زمینه آگاه است: «به ویژه پرونده‌های عاجل أفغان‌های که در معرض خطر قرار دارند، نمی‌توانند منتظر بمانند. از همین رو حکومت آلمان فدرال مصمم است تا فرصت‌های را ایجاد کند که با آن در موارد عاجل و انفرادی امکان پذیرش فراهم گردد.»

به قول این سخنگو، حکومت آلمان همزمان تلاش می‌کند تا در سطح این کشور یک برنامه پذیرش بشردوستانه را برای افغانستان ایجاد کند.

دویچه وله دری

 

در همین زمینه