مهاجران در مرز اوکراین با پولند منتظر عبورهستند. عکس: رویترز
مهاجران در مرز اوکراین با پولند منتظر عبورهستند. عکس: رویترز

نیروهای مرزبان پولند اعلام کرده اند که بیش از ۳.۳ میلیون نفر که بیشترشان آوارگان جنگی اوکراینی هستند، از مرز این کشور وارد خاکشان شده اند. همزمان همه روزه هزاران آواره جنگی دوباره به کشورشان بازمی گردند.

خبرگزاری آلمان " دی پی ای" به نقل از اداره حفاطت از مرزهای پولند نوشته که از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکرایین، بیش از ۳.۳ میلیون انسان توانسته اند با عبور از مرز پولند خودشان را به جای امنی در کشور همسایه شان برسانند.

این اداره روز پنجشنبه در تویترش نوشته که تنها به روز چهارشنبه ۲۱ هزار و ۲۰۰ نفر از مرز پولند با اوکرایین عبور کرده و وارد پولند شده اند که ۱۷ درصد بیشتر از روز گذشته اش می باشد.

در مقابل روز چهارشنبه ۲۷ هزار و ۵۰۰ تن از پولند دوباره به اوکرایین بازگشته اند. از زمان آغاز جنگ در اوکرایین، حدود ۱.۲ میلیون نفر از آوارگان جنگی دوباره به اوکرایین بازگشته اند.

میلیون ها نفر به شمول افراد دارای معلولیت تاکنون از اوکرایین فرار کرده اند
میلیون ها نفر به شمول افراد دارای معلولیت تاکنون از اوکرایین فرار کرده اند

بخش بزرگی از این افراد به گفته مقام های رسمی، شهروندان اوکرایین بوده اند. این افراد بیشتر وارد مناطقی شده اند که نیروهای ارتش اوکرایین دوباره از نیروهای روسی پس گرفته اند.

هنوز هم مشخص نیست که به چه تعداد از آوارگان جنگی در پولند باقی مانده اند و به چه تعدادی به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا رفته اند.

اوکرایین قبل از تهاجم نظامی روسیه در ۲۴ فبروری بیش از ۴۴ میلیون نفر جمعیت داشت. به گفته سازمان ملل متحد از زمان آغاز این جنگ، بیش از ۱۰ میلیون نفر مجبور به ترک خانه های شان شده اند که بخش بزرگی از آنان در داخل کشورشان هستند. اوکرایین با پولند حدود ۵۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد.

 

در همین زمینه