بنوڅی الهام در مسیر مهاجرت به ترکیه مفقود شده است. اگر از وی خبری دارید، لطفا اطلاع بدهید.
بنوڅی الهام در مسیر مهاجرت به ترکیه مفقود شده است. اگر از وی خبری دارید، لطفا اطلاع بدهید.

بیش از سه ماه پیش یک جوان افغان به نام بنوڅی الهام در کوهستانی در شمال غرب ایران ناپدید شد. او افغانستان را با کمک یک قاچاقچی به امید رسیدن به ترکیه ترک کرده بود. برادرش در نامه ای سرگشاده از جستجوی وی ابراز ناامیدی کرده است.

از زمان ناپدید شدن بنوڅی، خانواده اش از بلاتکلیفی غیرقابل تحملی در مورد سرنوشت او رنج می برد. مانند هزاران خانواده دیگر در سراسر جهان که عزیزان شان در طول مهاجرت مفقود شده اند، این خانواده أفغان نیز ناامید هستند و نمی دانند چه بر سر او آمده است.

در حالی که سازمان هایی متعهد به ردیابی افرادی هستند که در سفرهای مهاجرتی مفقود می شوند، بسیاری از خانواده ها مجبور هستند این جستجوی طاقت فرسا را به تنهایی انجام دهند.

برادرش الوزای بشرمل، در این نامه سرگشاده به بنوڅی، مصیبت خانواده اش را شرح می دهد.

به برادرم بنوڅی الهام؛

ما از ۲۵ جنوری تاکنون چیزی از تو چیزی نشنیده ایم. از زمانی که بین ایران و شهر وان در ترکیه ناپدید شدی، خانواده ویران شده است. ما همه، به خصوص مادر به دلیل اضطراب شدید دچار مشکلات روحی شده ایم. مادر دچار حمله عصبی شد و مجبور شدیم عاجل به شفاخانه ببریمش.

من نمی دانم چه کنم، ما نتوانستیم تو را پیدا کنیم. تا حالا کسی را پیدا نکردم که صمیمانه به من کمک کرده باشد. هیچکس نباید مسیر قاچاق را انتخاب کند؛ زیرا بدبختی جبران ناپذیری به همراه دارد. اگر می توانستیم تو را پیدا کنیم، لحظه ای فراموش نشدنی در زندگی ما می بود.

برادرت الوزی بشرمل.

الوزی از مهاجرنیوز خواست نام واقعی و عکس برادرش را منتشر کند؛ به این امید که کسی او را شناسایی کرده و خبر بدهد. تمام تلاش های او تا کنون برای ردیابی بانوچای بی نتیجه بوده است

کمیته بین المللی صلیب سرخ و برخی از گروه های جامعه مدنی، فعالانه در ردیابی مهاجران مفقود شده مشارکت دارند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ و سازمان بین المللی مهاجرت موارد مرگ و میر در طول مهاجرت را مستند می کنند و در صورت امکان به ردیابی درخواست ها به صورت موقت کمک می کند. هم سازمان بین المللی مهاجرت "آی او ام" و هم کمیته بین المللی صلیب سرخ "آی سی آر سی" از دولت ها خواسته اند تا به تعهدات خود برای جستجوی افرادی که در مسیر مهاجرت مفقود شده اند، عمل کنند. اغلب دولت ها با بی اعتنایی به سرنوشت مهاجران و خانواده هایشان، در عوض بر جرم انگاری مهاجرت های غیرقانونی تمرکز می کنند.

نمایی از ولایت وان ترکیه در پی بارش سنگین برف، برخی از مهاجران، در این مسیر از سرما یخ می زنند.
نمایی از ولایت وان ترکیه در پی بارش سنگین برف، برخی از مهاجران، در این مسیر از سرما یخ می زنند.

نامه زیر تخیلی است: این نامه براساس مصاحبه ها و اظهارات برخی از افرادی است که متعهد به حمایت از حقوق مهاجران مفقود شده و خانواده های آنها هستند. در آن ما تصور کرده ایم که این سازمان ها ممکن است در پاسخ به الوزی و خانواده اش چه بگویند.

الوزی؛

پروژه مهاجران گمشده در "آی او ام" با خانواده هایی در افریقا و اروپا که مانند شما در جستجوی عزیزان گم شده شان بودند مصاحبه کرده است. تقریباً همه می گفتند که دولت به آنها کمک نمی کند. وقتی نوبت به جستجوی مهاجران مفقود می شود، سیستم ها واقعاً در جای خود نیستند.

این تا حدی به این دلیل است که اکثر مهاجرانی که ناپدید می شوند، مانند برادر شما مهاجران «غیرقانونی» هستند. غالباً مقامات آنها را جنایتکارانی می دانند که شایسته جستجو نیستند. گاهی اوقات خانواده های مهاجری که به دنبال عزیزان گم شده خود هستند نیز در وضعیت بدی قرار می گیرند و می ترسند در صورتی که به پولیس مراجعه کنند، خودشان اخراج می شوند.

 این مشکل نیز وجود دارد که برای ردیابی یک مهاجر گمشده، باید بین کشورها همکاری وجود داشته باشد. اما وقتی یکی از اعضای خانواده به شناسایی مفقود شده یا - خدای ناکرده - بقایای جسد او نیاز دارد، اغلب اجازه ندارند به کشوری که ممکن است یکی از اعضای خانواده‌ شان در آنجا فوت کرده باشد، بروند.

برخی ممکن است استدلال کنند که این کشورها منابع لازم برای جستجوی مهاجران گم شده را ندارند، اما ما فکر نمی کنیم این درست باشد. همچنین افراد در کشورهای ترانزیت و مقصد که از پیشرفته ترین کشورهای جهان هستند نیز مفقود می شوند. ما آن را بیشتر به عنوان یک مسئله فقدان اراده سیاسی می دانیم؛ این مسلماً تقصیر مهاجران نیست، چه رسد به خانواده هایی که هیچ اشتباهی مرتکب نشده اند و با این وجود با یک ضایعه پایان ناپذیر و حل نشده روبرو هستند.

پیمان جهانی مهاجرت، یک توافقنامه بین المللی که چهار سال پیش امضا شد، قرار بود برای حل این مشکلات تلاش کند. این شامل مقررات خاصی در مورد ارائه روش هایی برای خانواده ها، به منظور ثبت نام افراد گمشده و به دست آوردن اطلاعات در مورد تلاش های جستجو و ایجاد تلاش های فراملی هماهنگ، برای جستجو و شناسایی گمشدگانمی باشد.

به هر حال، کشورها موظفند قانونی برای جستجوی مهاجران گمشده داشته باشند و همچنین نسبت به خانواده های آنان نیز تعهد دارند. نه تنها این، بلکه قانوناً موظفند به جای جرم انگاری مهاجرت غیرقانونی، از گم شدن مهاجران با ایجاد مسیرهای قانونی جلوگیری کنند.

این پیمان جهانی در اواسط ماه می در نیویورک دوباره بررسی می شود. کمیته بین ‌المللی صلیب سرخ، سازمان بین المللی مهاجرت و بسیاری از گروه‌های دیگر تلاش خواهند کرد تا مطمئن شوند که این موضوع دیگر کنار گذاشته نمی‌ شود.

امید ما این است که عنصر انسانی خانواده ها با قوت بیشتری مدنظر گرفته شود؛ زیرا ما ۴۰ ساعت در هفته روی موضوع مهاجران مفقود شده کار می کنیم، اما برای خانواده های قربانیان هر روز و تک تک لحظات زندگی شان است. این چیزی است که دولت ‌ها باید بدانند، که خانواده‌ های زیادی هستند که با این واقعیت زندگی می ‌کنند که نمی ‌دانند برادرشان کجاست، مادرشان کجاست، و فکر می‌ کنند ممکن است مرده یا زنده باشند، اما هرگز برنمی گردند.

نامه تخیلی عمدتاً براساس مصاحبه با جولیا بلک، هماهنگ کننده پروژه مهاجران گمشده در مرکز تحلیل داده های سازمان جهانی مهاجرت، اظهارات اخیر ژیل کاربونیر، معاون کمیته بین المللی صلیب سرخ، و گابریلا سیترونی، وکیل بین المللی حقوق بشر و عضو گروه کاری سازمان ملل متحد در مورد ناپدید شدن های اجباری یا غیر عمد به تاریخ پنجم ماه می سال ۲۰۲۲ بود.

دیوار مرزی میان ترکیه و ایران برای جلوگیری از ورود مهاجران
دیوار مرزی میان ترکیه و ایران برای جلوگیری از ورود مهاجران

پیدا کردن یک مهاجر گمشده:

اگر به دنبال شخصی هستید، پیوندهای زیر ممکن است به شما کمک کند.

دوباره الحاق شدن به خانواده (همچنین برای کسانی که به دنبال الحاق عضو خانواده شان از اوکراین هستند):

 https://familylinks.icrc.org/

به دلیل حمله سایبری به کمیته بین المللی صلیب سرخ، بهتر است یک ایمیل شامل استعلام به هیئت صلیب سرخ در کشور خود ارسال کنید. لطفا از این لینک استفاده کنید.

https://www.icrc.org/en/contact#worldwide-contacts

پروژه مهاجران گمشده سازمان بین المللی مهاجرت، جستجویی برای مهاجران گمشده انجام نمی دهد. اما اگر ایمیلی به missingmigrants@iom.int ارسال کنید، ممکن است در مورد اینکه با چه کسی می توانید تماس بگیرید، بیشتر به شما راهنمایی کنند.

همچنین برخی از آدرس های مفید در وب سایت آنها در اینجا وجود دارد:

https://missingmigrants.iom.int/are-you-looking-missing-migrant

اتحاد مهاجران یک سازمان غیردولتی است که به خانواده هایی کمک می کند که ارتباط خود را در سراسر جهان از دست داده اند:

www.refunite.org

مهاجرنیوز در سال ۲۰۲۰ مقاله ای منتشر کرد که برخی از خدمات را نیز فهرست می کند

 

در همین زمینه