یک مامور آژآنس محافظت ار مرزهای خارجی اتحادیه اروپا در جریان ماموریت
July 2021 | Photo: EPA/STR
یک مامور آژآنس محافظت ار مرزهای خارجی اتحادیه اروپا در جریان ماموریت July 2021 | Photo: EPA/STR

مردم سویس در یک همه پرسی که روز یکشنبه انجام شد، به گسترش و تقویت آژانس محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا «فرانتکس» رای دادند. فرانتکس متهم است که گویا، با پناهجویان در مرزهای اتحادیه اروپا، بدرفتاری می‌کند و آنان را بدون رسیدگی به درخواست پناهندگی شان با جبر پس می‌فرستد.

در یک همه پرسی در سویس که روز یکشنبه انجام شد، اکثریت قابل توجهی از مردم، موافقت شان را با گسترش فرانتکس و اشتراک مالی کشورشان در این پروسه اعلام کردند. اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ دراین باره تصمیم گرفته بود.

سویس عضو اتحادیه اروپا نیست، اما به عنوان بخشی از حوزه شینگن از سال ۲۰۱۱ به اینسو، در فرانتکس و به این ترتیب در کنترول مرزهای بیرونی شینگن اشتراک دارد.

بیشتر بخوانید: سازمان ملل: بیشتر افغان‌ها در سوئیس پناهنده شناخته نمی‌شوند بلکه حفاظت موقتی به دست می‌آورند

قرار است سهم سالانه سویس از ۲۴ میلیون فرانک (۲۳ میلیون یورو) به ۶۱ میلیون فرانک افزایش یابد. شمار کارمندان سویس در فرانتکس نیز قرار است از شش تن به ۴۰ کارمند در آینده بیشتر شود.

حکومت و پارلمان این کشور قبلا تصمیم گرفته بودند که در عملی کردن حکم اتحادیه اروپا برای گسترش فرانتکس سهم بگیرند. اما یک ائتلاف سازمان های پناهجویان و احزاب چپ که فرانتکس را متهم به نقض حقوق بشر می‌کند، خواسته اش را در مورد برگزاری همه پرسی به کرسی نشاند. بر اساس نتیجه رسمی، در رای گیری که روز یکشنبه انجام شد، ۷۱.۵ درصد از موقف حکومت طرفداری کردند.

بیشتر بخوانید: رقم پناهجویان غیرقانونی افغان در سوئیس افزایش یافته است

حکومت سویس پیش از برگزاری همه پرسی هشدار داده بود، در صورت مخالفت با گسترش و تقویت فرانتکس، سویس ممکن است که از حوزه شینگن بیرون کشیده شود.

مخالفان گسترش فرانتکس به خصوص به اتهاماتی اشاره کردند که براساس آن فرانتکس پناهجویان را بدون رسیدگی به درخواست های پناهندگی شان اخراج می‌کند و یا دست کم وقتی نهادهای دولتی از شیوه «به عقب راندن اجباری» در مرزها استفاده می‌کنند، آن را نادیده می‌گیرد.  

کمیسیون اتحادیه اروپا از نتیجه این رای گیری در سویس استقبال کرد.

مارگاریتاس شیناس، معاون رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در شبکه اجتماعی توییتر گفت، نتیجه رای گیری همچنین نشان می‌دهد که «فواید» رفت و آمد آزاد و مدیریت مشترک مرزها چقدر مهم است.


 

 

در همین زمینه