اسفندیار فقیری کنار مقبره پسرش نشسته است
اسفندیار فقیری کنار مقبره پسرش نشسته است

همه ساله شمار زیادی از پناهجویان در مسیر مهاجرت به اروپا در دریای اژه غرق شده، در حوادث ترافیکی، یخ زدگی، بیماری ها و دیگر دلایل جان می دهند. آنها کجا دفن می شوند و چرا حالا مسلمانان خواهان گورستانی ویژه در یونان هستند؟

اسفندیار فقیری که در کنار قبر کوچک پسر پنج ساله اش در قبرستان مسیحیان ارتودکس در آتن پایتخت یونان ایستاده، می‌گوید: «دو درد قلبم را می فشارد.» به گفته وی اول اینکه یکی از پنج کودکش را از دست داده و دیگری اینکه نمی‌تواند عزاداری اش را در چارچوب قوانین اسلامی انجام دهد؛ زیرا کودکش در قبرستان مسیحیان به خاک سپرده شده است.

کودک پنج ساله وی در سال ۲۰۲۱ در یک حادثه ترافیکی شدیدا زخمی شد. او هنگام حادثه در نزدیکی دروازه ورودی کمپ مهاجرین در مالاکاسا در شمال آتن، با کودکان دیگر بازی می‌کرد. سازمان های غیردولتی و مقامات محلی در این حادثه شرایط ضعیف امنیتی در کمپ را مقصر خواندند.

اسفندیار فقیری، زمانیکه شنید که جسد کودکش پس از سه سال در ۲۰۲۴ نبش قبر می‌شود، شوکه شد. این یک روند معیاری در قبرستان های یونان به ویژه در آتن است؛ زیرا در آنجا به دلیل جمعیت زیاد کمبود جا وجود دارد. یک سوم جمعیت یونان یعنی بیشتر از ۱۰ میلیون تن در آتن زندگی می‌کنند.

اما برای خانواده سوگوار حسیب الله این واقعیت غیرقابل باور است. پدرش تاکید می‌کند: «در اسلام نبش قبر و یا سوزاندن جسد جواز ندارد و بدن بی روح انسان باید برای دایم زیر خاک دفن شده بماند.»

Photo: Mahdi Heydari/ در شهر وان ترکیه، پناهجویان گمنام در یک گورستان دفن شده اند
Photo: Mahdi Heydari/ در شهر وان ترکیه، پناهجویان گمنام در یک گورستان دفن شده اند


دیموستنیس استاماتاتوس، رئیس انجمن شهرداری‌ ها در نزدیکی قبرستان شیستو، اصرار می‌کند که "نبش قبر پس از سه سال برای کسانی که قبر خریده شده خانوادگی ندارند، اجباریست." پس از نبش قبر، بقایای اجساد در بخش ضمیمه کلیسای این قبرستان نگهداری می‌شوند.

یونان کشوریست که بیشتر شهروندانش مسیحیان ارتودوکس هستند. قبرستان های مسلمان تنها در تریس، منطقه ای در شمال شرقی این کشور در مرز با ترکیه وجود دارند که ۷۵۰ کیلومتر از آتن فاصله دارد. منطقه تریس برای دفن اجساد مسلمانان برای این خانواده های مهاجر بسیار دور است و هزینه انتقال اجساد نیز مانعی دیگر می‌باشد.

مرتبط:قربانیان مسیر مهاجرت بدون نام و نشان به خاک سپرده می‌شوند

این کشور از یک قرن به اینسو شهروندانی مسلمان هم دارد که از زمان امپراطوری عثمانی ها در این منطقه باقی مانده اند. تعداد مسلمانان این کشور کم بود، تا آنکه در سال ۲۰۱۵ با بحران مهاجرت رقم شان را تغییر کرد. در جریان بحران مهاجرت ده ها هزار خانواده مسلمان از خاورمیانه، جنوب آسیا و شمال افریقا از جنگ و فقر فرار کرده و خودشان را به یونان رساندند. حالا حدود نیم میلیون مسلمان تنها در شهر آتن پایتخت یونان زندگی می‌کنند.

رضایی مختار، رییس اجتماع افغان ها در یونان در نشستی مطبوعاتی گفت: «به دلیل بنابر هزینه گزاف انتقال اجساد مسلمانان به تریس، شمار دفن مسلمانان در قبرستان های مسیحیان ارتودوکس افزایش یافته است.»

او همچنان افزود: «همه گیری کرونا شرایط را برای خانواده های عزادار دشوارتر ساخته است.»

به گفته جاوید اسلم، یک عضو رهبری اجتماع پاکستانی ها در یونان، مسلمانان مهاجر در یونان از دیری بدینسو به دنبال داشتن یک قبرستان ویژه برای مسلمانان هستند.

عکس از دویچه وله/ آرامگاه پناهجویی که در مسیر راه مهاجرت جان باخته است
عکس از دویچه وله/ آرامگاه پناهجویی که در مسیر راه مهاجرت جان باخته است

ستاماتاتوس از شهرداری آتن گفت که در سال ۲۰۱۶ کلیسای ارتودوکس در آتن ۲۰ هزار مترمربع زمین در گورستان شیستو را به مسلمانان اهدا کرد، اما یک اختلاف قانونی با قرارداد کننده باعث تاخیر این پروژه شده است.

یک مقام ارشد در وزارت معارف یونان، که بر امور مذهبی نیز نظارت دارد، گفت که به این پروژه مجوز داده شده و "با توجه به تعداد زیاد مسلمانان در آتن اجرا خواهد شد."

اما گروه های حقوق بشری و حزب اپوزسیون چپ های سیریزا بسیار خوشبین نیستند. آنان دولت کنونی یونان را محافظه کار عنوان کرده و به استفاده الفاظ ضد مهاجران و پس راندن غیرقانونی پناهجویان متهم می کنند. گیورگوس سایکوجیوس، نماینده سیریزا، گفت: «وضع یونان در زمینه احترام به حقوق مهاجران و پناهجویان منفی است.»

پس از مخالفت های شدید کلیسای ارتودوکس و گروه های راستگرای افراطی، بالاخره اولین مسجد رسمی مسلمانان در آتن در ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ افتتاح شد.

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه