روز یکشنبه ١٥ می ٢٣ مهاجر  در یک  کامیون در منطقه سوسپل آلپ، نزدیک دره رویا، در مرز میان فرانسه و ایتالیا پیدا شدند. عکس: فلیکر کریتیف کمون
روز یکشنبه ١٥ می ٢٣ مهاجر در یک کامیون در منطقه سوسپل آلپ، نزدیک دره رویا، در مرز میان فرانسه و ایتالیا پیدا شدند. عکس: فلیکر کریتیف کمون

نیروهای ژاندارم فرانسه روز یکشنبه یک کامیون را که ٢٣ مهاجر در آن حضور داشتند، در منطقه سوسپل آلپ، در حدود ده کیلومتری مرز میان فرانسه و ایتالیا متوقف کردند. در این رویداد دو قاچاقبر نیز گرفتار شدند.

به گفته رسانه "نیس متان" ژاندارمری فرانسه روز یکشنبه ١٥ می ٢٣ مهاجر را که در یک کامیون پنهان شده بودند، در منطقه سوسپل آلپ، نزدیک دره رویا، در مرز میان فرانسه و ایتالیا پیدا کردند. یک موتر دیگر در جلو این کامیون برای رهنمایی حرکت می کرد.

در این رویداد دو قاچاقبر از سوی مقامات گرفتار شده و به پنجه قانون سپرده شدند. این دو مرد به سال ها حکم حبس در زندان محکوم شدند.

دو قاچاقبر، مردان جوان ٢٢ و ٢٦ ساله هستند. بر اساس گزارش ب اف ام در آلپ، این دو مرد می خواستند تا مهاجران را به گونه غیرقانونی از مرز عبور دهند. به گفته مقامات، مهاجران برای عبور از مرز با کامیون ١٠٠ تا ١٥٠ یورو پرداخته اند.

این رسانه تصریح کرد: هر دو قاچاقبر روز دوشنبه، هر کدام به ٢٠ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

مهاجرانی که در کامیون بودند، از کشورهای نیجریا، عراق و ترکیه هستند. آنها برای انجام مراحل اخراج به پلیس مرزی تحویل داده شدند.


نقشه دره رویا، آلپ فرانسه. عکس: فرانس٢۴
نقشه دره رویا، آلپ فرانسه. عکس: فرانس٢۴

کنترل مرز

دره رویا یکی از نقاط ورود مهاجران از ایتالیا به خاک فرانسه است. تعداد زیادی از نیروهای پلیس در آنجا بسیج شده اند تا مرز را کنترل نمایند. در این دره، سدریک هرو، مدافع معروف مهاجران نیز زندگی می کند. او از سال ها به اینسو از مهاجران و تبعیدیان پذایرایی کرده است.

در همین مورد: چگونه سازمان‌های خیریه به مهاجران کمک می‌کنند تا از کوه‌های آلپ عبور کنند؟

فرانسه کنترل های مرزی خود را از سال ٢٠١٥ آغاز کرد، از آن زمان به بهانه تهدید های تروریستی و بحران کرونا این کنترل ها شدت یافته است.


کنترل نیرو های پلیس در دره رویا در آلپ. عکس: مهاجرنیوز/مهدی شبیل
کنترل نیرو های پلیس در دره رویا در آلپ. عکس: مهاجرنیوز/مهدی شبیل


در حکمی که به تاریخی ٢٦ اپریل سال روان از سوی دادگاه اتحادیه اروپا صادر شد، کنترل مرزی در منطقه شنگن تنها برای یک دوره حداکثر شش ماهه قابل اجرا است.

در ماه‌های اخیر قاچاقبران زیادی در مرزها، عمدتاً در جنوب غربی فرانسه در مرز با اسپانیا دستگیر شدند. یک ساکن اسپانیایی اهل ساحل عاج در اوایل اپریل به ده ماه حبس تعلیقی محکوم شد. این مرد ٢٨ ساله مهاجران را از ایرون در اسپانیا به بایون در سمت فرانسه منتقل کرده بود.

در جنوری سال روان یک چوپان ۴٩ ساله به چهار سال زندان محکوم شد. این چوپان، مهاجران را از مرکز صلیب سرخ در ایرون، از اسپانیا به شهر بایون فرانسه منتقل کرده بود. مجازات او به دلیل رفتارش با نیروهای پلیس در زمان دستگیری افزایش یافت. به گفته مقامات، این مرد با کامیونش به سمت نیروهای پلیس برخورد کرده است.


 

در همین زمینه