اردوگاه مهاجران در جزیره ساموس یونان. عکس: پکچرالیانس
اردوگاه مهاجران در جزیره ساموس یونان. عکس: پکچرالیانس

در این مرکز که در سپتامبر سال گذشته به عنوان یک اردوگاه نمونه افتتاح شد، مهاجران از ده روز به اینسو آب ندارند. ساکنان آن برای هر شخص در روز تنها ۴،٥ لیتر آب مورد نیاز دریافت می کنند. به گفته وزارت مهاجرت یونان، یکی از پمپ های آب در اثر مشکل تخنیکی قطع شده است. سازمان های کمک‌رسانی به مهاجران از زمان افتتاح این اردوگاه، از بسیاری مشکلات انتقاد کرده اند.

از زمان افتتاح این اردوگاه در سپتامبر سال گذشته، ساکنان آن مشکلات زیادی را متحمل شدند. از ششم می به اینسو، تقریباً ۴٠٠ مهاجر در آن دسترسی محدودی به آب جاری داشته اند.

ساکنان آن تنها یک ساعت صبح و یک ساعت عصر به آب دسترسی دارند. یکی از اعضای گروه حمایت از مهاجران ساموس به مهاجرنیوز گفت: «بیشتر افراد می‌گویند که حتا یک ساعت هم دسترسی به آب ندارند. آنها برای بیست یا سی دقیقه از آب محدود مستفید می شوند.»

نبود آب زندگی مهاجران در اردوگاه را پیچیده تر می کند و به لیست مشکلاتی که قبلاً وجود داشت می افزاید. به گفته سازمان ها این اردوگاه از روز اول ناکارآمد بوده و سه هفته پس از افتتاح، مشکلاتی وجود داشت. در اکتبر سال گذشته، باران شدیدی در جزیره ساموس بارید و این اردوگاه که در ته یک دره قرار گرفته است، به سرعت آب گرفت.

از زمان افتتاح این مرکز، مهاجرانی که مجبور به اسکان در آنجا شده‌اند نیز از نبود برق و سیستم نادرست دوش‌ها شکایت کرده‌اند. به گفته سازمان ها این مرکز برای پذیرایی از افراد معلول نامناسب است.

در همین مورد: اخراج آوارگان افغان و پذیرش اوکرایینی ها؛ سیاست یک بام و دو هوای یونان

با این حال، یونان و اتحادیه اروپا که ٢٧٦ میلیون یورو را به یونان برای ساخت اردوگاه های بسته جدید اختصاص داده است، به راحتی از این مکان جدید ستایش کرده اند. هزینه ساخت این مرکز که کمتر از ۴٣ میلیون یورو نیست، تماماً توسط بروکسل تامین شده است. این مبلغ برای تأمین مالی یک سیستم نظارت تصویری، دروازه های مقناطیسی و دیوار های سیم خاردار مصرف شده است.

برای هر فرد، تنها ۴،٥ لیتر آب در روز

مقامات یونانی در پاسخ به سوالی درباره منشا قطع آب، گفتند که این به دلیل خرابی پمپی است که آب کمپ را تامین می کند. به گفته آنها ساخت دوباره پمپ آب، نیاز به وسایلی دارد که بدست آوردن آن در یک مدت کوتاه مشکل است. در همین حال، هر مهاجر ساکن این اردوگاه روزانه تنها ۴،٥ لیتر آب مورد نیاز خود را دریافت می کند. به گفته سازمان ها این مقدار برای تامین آب مورد نیاز روزانه یک فرد کافی نیست بلکه نیاز اولیه یک فرد به آب ٢٠ لیتر در روز است.

برای توزیع آب در بوتل ها، مقامات یونانی در حال برنامه ریزی تحویل مخازن آب به کمپ هستند. مهاجرنیوز توانست به یک سندی از وزارت مهاجرت یونان به تاریخ ١٦ می دسترسی پیدا کند. در این سند به تحویل ٣٠٠ متر مکعب آب به اردوگاه ساموس اشاره شده است.

سازمان ها به نوبه خود، بوتل های آب و دستمال مرطوب را به ساکنان این اردوگاه توزیع می کنند. در همین حال، سازمان مدافع مهاجران ساموس روز دوشنبه ایمیلی را به وزارت مهاجرت یونان و کمیسیون اروپا ارسال کرد تا آنها را در مورد جدی بودن وضعیت آگاه کند.

برای معلومات بیشتر: جمعیت مهاجران در جزایر یونان ۷۹ درصد کاهش یافته است

کمبود آب و عدم توجه به بهداشت برای مهاجرانی که در این اردوگاه زندگی می کنند، خطراتی را به همراه دارد. یکی از اعضای سازمان مدافع مهاجران ساموس می گوید: «هفته گذشته ٣٣ نفر وارد اردوگاه شدند. آنها تا هنوز نتوانسته اند دوش بگیرند.»

 

در همین زمینه