کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حدود  ۴۰۰ کارمند در کابل و ولایات دیگر داشت. عکس: وب سایت کمیسیون مستقل حقوق بشر
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حدود ۴۰۰ کارمند در کابل و ولایات دیگر داشت. عکس: وب سایت کمیسیون مستقل حقوق بشر

طالبان کمیسیون مستقل حقوق بشر و پنج نهاد دولتی دیگر را منحل کردند. آندریاس فون برانت، نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان در واکنش به منحل شدن کمیسیون مستقل حقوق بشر توسط طالبان گفت که لغو این کمیسیون حقوق و اصول شناخته شده بین المللی افغانستان را نقض می کند.

طالبان روز سه شنبه از لغو تعدادی دیگر از نهادهای اداری در افغانستان از جمله کمیسیون مستقل حقوق بشر خبر دادند.

در نامه ای که از سوی طالبان در این زمینه منتشر شده، آمده است: «بر اساس امر شفاهی امیر المومنین، کمیسیون مستقل حقوق بشر، کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، دارالانشای مشرانو جرگه و ولسی جرگه، شورای عالی مصالحه و ساختار اداری و خدماتی شورای امنیت ملی از ماه گذشته لغو است.»

این نهادها بر اساس فرمان «شفاهی» رهبر طالبان حذف شدند.

انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی طالبان در یک بیانیه ویدئویی با تایید لغو این بنیادها گفت: «به این اداره ها نیاز نبوده و فعالیت هم ندارد، سهمیه آن در بودیجه ملی نیز موجود نیست، بنابراین لغو شده است.»

واکنش های گسترده

لغو حقوق بشر و سایر نهادهای دیگر، واکنش های گسترده ای را در سطح ملی و بین المللی برانگیخته است. وجود چنین نهادهای دموکراتیک برای دستیابی به حقوق بشر و آزادی های اساسی ضروری تلقی شده است.

آندریاس فون برانت، سفیر و فرستاده اتحادیه اروپا در افغانستان، روز چهارشنبه ۱۸ می لغو کمیسیون حقوق بشر را به شدت محکوم کرد و گفت که این بنیاد مطابق با اصول حقوق بشر در پاریس ایجاد شده و به عنوان پلی میان کشور ها برای حقوق بشر فعالیت می کند. این دیپلمات اروپایی در حساب توئیتری خود نوشت: «این پل ها به طور فزاینده ای در حال تخریب هستند.»

وی در حساب توییتر خود درباره لغو این کمیسیون افزود: «این امر افغانستان را از حقوق و اصول توافق بین المللی محروم می کند. این گونه دستور عجیب است در کشوری که به شدت به کمک های غذایی بین المللی نیاز دارد.»

از سوی دیگر، سازمان دیدبان حقوق بشر در واکنش به این اقدام طالبان، آن را تکان‌دهنده خوانده است.
 

در همین زمینه