عکس از آرشیف/ بسیاری از شرکت های آلمانی نسبت به استخدام پناهندگان خوشبین هستند
عکس از آرشیف/ بسیاری از شرکت های آلمانی نسبت به استخدام پناهندگان خوشبین هستند

یافته‌های یک تحقیق نشان می‌دهد که شرکت‌های آلمانی از ادغام پناهجویان در بازار کار منفعت می‌برند. بسیاری از شرکت‌ها گفته اند که در سال روان پناهجویان بیشتری را جذب خواهند کرد.

یک پژوهش تازه نشان می‌دهد که ادغام پناهندگان در بازار کار آلمان مزایای بیشتری را در بخش افزایش مولدیت و خلاقیت نیروی کار به همراه داشته است.

نتایج این تحقیق مشترک که از سوی سازمان عام‌المنفعه موسوم به "خیمه مشارکت برای پناهندگان" و موسسه تحقیقاتی "DIW Econ" انجام شده است، روز سه شنبه در شهر برلین آلمان به نشر رسید. در این پژوهش، تجربیات صد شرکت بزرگ و متوسط آلمانی که از زمان اوج بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵ به اینسو مهاجران را استخدام کرده اند، مورد تحلیل و ارزیابی قرار گرفته است.

شرکت‌های مصاحبه‌شونده گفته اند که با وجود مشکلات در آشنایی با زبان آلمانی و تائید مدارک حرفه‌ای شهروندان خارجی، ادغام پناهندگان در بازار کار بسیار موفق بوده است.

مرتبط:شبکه: شرکت های آلمانی به نیروی کاری مهاجران نیاز دارند

۶۴ درصد از شرکت‌های اشتراک‌کننده در این نظرسنجی گفته اند که آنان از استخدام پناهندگان تجارب مثبت داشته اند. ۶۰ درصد از این شرکت‌ها گفته اند که پس از استخدام پناهندگان، در بازارهای بین المللی موفق‌تر بوده اند. ۷۸ درصد گفته اند که میزان بالای رضایت را در میان همه نیروی کاری مشاهده کرده اند.

بیشتر کارفرمایان آلمانی مشتاق اند که پناهجویان بیشتر را در سال ۲۰۲۲ استخدام کنند
عکس: Imago Images/photothek/T.Trutschel
بیشتر کارفرمایان آلمانی مشتاق اند که پناهجویان بیشتر را در سال ۲۰۲۲ استخدام کنند
عکس: Imago Images/photothek/T.Trutschel

۵۷ درصد از این پاسخ‌دهندگان معتقد بوده اند که پس از استخدام پناهندگان، از افزایش مولدیت شان نفع برده اند و این افزایش مولدیت را ناشی از تنوع در نیروی کاری دانسته اند. 

۶۱ درصد این شرکت‌ها گفته اند که شاهد افزایش خلاقیت بوده اند، زیرا به گونه مثال، پناهندگان به حل مسایل از زوایای مختلف و دیدگاه‌های متفاوت پرداخته اند.

بیشتر بخوانید:افغان های تازه آمده به آلمان به زودی وارد بازار کار می‌شوند

با توجه به نتایج این تجارب، ۸۸ درصد از شرکت‌ها گفته اند که پناهجویان بیشتری را در سال ۲۰۲۲ استخدام خواهند کرد.

الکساندر کریتیکوس، عضو هیئت مدیره موسسه تحقیقات اقتصادی آلمان می‌گوید که پناهجویان "یک پوتانسیل بزرگ برای بازار کار آلمان اند" و بسیاری از آنها می‌توانند به کارگران مجرب تبدیل شوند و نیاز به نیروی کاری را در بسیاری از زمینه‌های اقتصادی برطرف کنند.

آندریاس ولتر، رئیس بخش آلمانی سازمان "خیمه مشارکت برای پناهندگان" از شرکت‌ها خواست که تعهدات شان را برای ادغام پناهندگان در بازار کار بیشتر از پیش گسترش دهند و شرکت‌ها "می‌توانند که با استخدام پناهجویان، نیروی کاری خود را متنوع کرده و واجدین شرایط را جذب کنند."


 

در همین زمینه