رقم بیجاشدگان داخلی در سال گذشته به بیش از ۶۰ میلیون تن در جهان رسیده است
رقم بیجاشدگان داخلی در سال گذشته به بیش از ۶۰ میلیون تن در جهان رسیده است

منازعات و حوادث طبیعی در سال گذشته میلادی بار دیگر میلیون‌ها انسان را در کشورهای خود شان آواره ساخته است. پیش‌بینی شده است که تعداد بیجاشدگان داخلی در سال روان باز هم افزایش یابد.

سازمان «نظارت بر بیجاشدگان داخلی» (IDMC) و سازمان امدادی «شورای مهاجران ناروی» (NRC) در گزارش سالانه خود، که به روز پنجشنبه به نشر رسید، از حدود ۵۹،۱ میلیون بیجا شده داخلی در سال ۲۰۲۱ در سراسر جهان سخن گفته اند.

این سازمان‌ها پیش‌بینی می‌کنند که از جمله به دلیل جنگ اوکرایین، شمار بیجاشدگان داخلی در سال ۲۰۲۲ شدیداً افزایش خواهد یافت.

در سال گذشته میلادی کشورهای جنوب صحرای اعظم در افریقا بیشترین آوارگان داخلی را داشته اند. تنها در اتیوپیا بیشتر از پنج میلیون بیجا شده وجود داشته اند، که در گذشته هیچگاهی به این تعداد آواره داخلی در یک کشور ثبت نشده بود.

اتیوپیا از خشکسالی شدید و همچنان درگیری نظامی بر سر منطقه تیگرای در شمال این کشور رنج می‌برد.

بلندترین ارقام تازه در مورد بیجا شدگان داخلی از کشورهای افغانستان، جمهوری دموکراتیک کانگو و میانمار گزارش شده است. اما خاور میانه و شمال افریقا برعکس کمترین بیجا شده داخلی در ۱۰ سال گذشته را داشته اند.

مرتبط:ملل متحد: تعداد آوارگان در جهان به ۸۴ میلیون نفر رسیده است

اما شمار مجموعی بیجا شدگان داخلی در کشورهای سوریه، لیبیا و عراق همچنان بلند باقی مانده است. کشور های چین، فیلیپین و هند بیشترین بیجا شدگان داخلی خود در سال ۲۰۲۱ را به دلیل حوادث طبیعی ثبت کردند.

از سال ها به این طرف شمار آوارگان داخلی در سراسر جهان رو به افزایش است. به اساس گزارش سازمان های نام برده، بالاترین رقم بیجا شدگان داخلی در جهان در ده سال گذشته، در سال ۲۰۲۰ و پس از آن در سال گذشته میلادی بوده است.

یان ایگیلند، رئیس «شورای مهاجرت ناروی» گفته است که «وضعیت جهان هیچگاهی تا این حد خراب نبوده است». به قول وی «جهان در حال فروپاشیست».

بیشتر بخوانید:آلمان ۲۰۰ میلیون یوروی دیگر به افغانستان کمک می‌کند

الکساندرا بیلاک، مدیر سازمان «نظارت بر بیجا شدگان داخلی»، نیز با اشاره به جنگ اوکرایین هشدار داده است که «سال ۲۰۲۲ بحرانی به نظر می رسد».

به اساس گزارش سازمان ملل متحد، دو ماه پس از تهاجم روسیه بر اوکرایین، بیشتر از ۸ میلیون نفر در داخل اوکرایین آواره شده اند.

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه