قایق مهاجران در دریای اژه. عکس: رویترز
قایق مهاجران در دریای اژه. عکس: رویترز

یک پناهجوی ٢٦ ساله افغان که متهم به غرق شدن پسرش در آب هنگام مهاجرت به اروپا بود، از سوی دادگاهی در یونان تبرئه شد. پسر پنج ساله این مهاجر افغان در سال ٢٠٢٠ در نزدیک جزیره ساموس یونان در آب غرق شد و جانش را از دست داد.

نادر پناهجوی ٢٦ ساله افغان که متهم به غرق شدن پسر پنج ساله اش در نوامبر سال ٢٠٢٠ در حین عبور از آب های ترکیه به یونان بود، روز چهار شنبه ۱۸ می از سوی دادگاه ساموس تبرئه شد. در این قضیه یک مرد افغان دیگر به نام حسن به یک سال حبس و سه ماه زندان محکوم گردید.

سازمان بوردرلاین یوروپ در این مورد در صفحه تویتر نوشت: «ما بسیار خوشحال هستیم و به مبارزه با جرم انگاری پناهندگی ادامه خواهیم داد.»

این پدر ٢٦ ساله افغانستانی متهم به خطر انداختن جان پسرش شده بود که هنگام مهاجرت به اروپا سوار قایق شدند اما کودک در دریا جان باخت.

در نوامبر ٢٠٢٠ پسر نادر با ٢۴ تن دیگر سوار قایق شده بودند. در تاریکی شب، قایق با صخره‌های جزیره ساموس در دریای اژه برخورد کرد و سپس واژگون شد. در اثر این حادثه پسر نادر در امواج دریا ناپدید شد.

جسد او چند ساعت بعد توسط مقامات یونانی در ساحل جزیره ساموس پیدا شد که آنرا "دماغ مرگ" می نامند. در میان آنها یک زن باردار نیز حضور داشت. او در حالیکه بیهوش بود، به شفاخانه منتقل شد و جان سالم به در برد.

دیمیتریس شولیس، وکیل نادر گفت تا آنجا که او می‌داند، پرونده موکلش بی‌سابقه بوده است. به گفته او، این نخستین بار است که یک پناهجو در یونان به دلیل مرگ فرزندش در اثر غرق شدن قایق در دریا متهم می شود.

راننده قایق به حبس تعلیقی محکوم شد

در طول محاکمه، دیمیتریس شولیس از موکل خود دفاع کرد، اما یونانی ها را نیز متهم کرد که به افرادی که در خطر هستند کمک نمی کنند. بر اساس شواهد، یک قایق نیرو های یونانی در منطقه چراغ های خود را به سوی این قایق می تاباند اما به کمک آن نمی رود.

مردی به نام حسن، متهم به کاپیتان قایق که نادر و پسرش در آن سوار بودند، به ١٥ ماه حبس تعزیری محکوم گردید.

حسن در دادگاه گفت که توسط قاچاقبران مجبور به راندن قایق شده و چاره ای جز پیروری از آنها نداشته است.

بسیاری از پناهجویان به دلیل قایق رانی به قاچاق انسان در یونان متهم شده اند. اکثر آنها به حبس محکوم می شوند. در حال حاضر نزدیک به ٢٠٠٠ پناهجو در زندان های یونان زندانی هستند.

امیر ظهیری و عاکف رسولی، دو مهاجر افغان در سپتامبر ٢٠٢٠ به اتهام «تسهیل ورود غیرقانونی» مهاجران در یونان مجرم شناخته شدند. آنها در مرحله اول به ٥٠ سال زندان محکوم گردیدند.

گروه های حقوق بشر در سراسر اروپا خواستار آزادی این دو مهاجر شده اند. به گفته این سازمان ها، پناهجویان ناامید چاره ای جز به خطر انداختن جان خود و خانواده شان ندارند.

 

در همین زمینه