اتریش تصمیم گرفت که ممنوعیت پوشیدن چادر در کودکستان‌ها را لغو کند
اتریش تصمیم گرفت که ممنوعیت پوشیدن چادر در کودکستان‌ها را لغو کند

اتریش ممنوعیت پوشیدن چادر در کودکستان‌ها را لغو می‌کند. این ممنوعیت تنها در مورد چادر مسلمانان وضع شده بود.

دفتر صدارت اتریش در ویانا به روز پنجشنبه خبر داد که قاعده منع پوشیدن چادر برای کودکستان ها، در یک توافقنامه جدید میان حکومت ائتلافی فدرال اتریش و ایالت های این کشور، تسجیل نخواهد شد.

پیش از این، در پایان سال ۲۰۲۰، محکمه قانون اساسی اتریش ممنوعیت پوشیدن چادر در مکاتب ابتدایی را لغو کرده بود.

کارشناسان قانون اساسی در دفتر صدارت اتریش اخیراً به این نتیجه رسیدند که این ممنوعیت برای کودکستان ها نیز نمی تواند در مطابقت با قانون اساسی این کشور باشد.

مرتبط:وزیر داخله آلمان کنترول مرز با اتریش را تمدید کرد

پوشیدن چادر در کودکستان های اتریش در سال ۲۰۱۸ ممنوع اعلام شد. حکومت سباستیان کورتس، نخست وزیر پیشین از «حزب خلق اتریش»، و شریک راستگرای ائتلافی اش، «حزب آزادی اتریش»، در آن زمان استدال کرده بودند که با این ممنوعیت از تشکیل جوامع موازی جلوگیری شده می تواند.

در حالی که سباستیان کورتس همواره از «خطر های اجتماعی و سیاسی» در پیوند با اسلام سخن می گفت، کارل نیهامر، نخست وزیر کنونی از حزب خلق اتریش، روش معتدل تری را اختیار کرده است.

بیشتر بخوانید:هزاران پناهجوی خوردسال به ویژه افغان‌ها در اتریش ناپدید هستند

محکمه قانون اساسی ممنوعیت پوشیدن چادر در مکاتب ابتدایی را تبعیض آمیز خوانده و استدلال کرده بود که این امر می تواند دختران مسلمان را از تعلیم به دور نگهدارد و علاوه بر آن این ممنوعیت تنها برای دختران مسلمان وضع گردیده و در مورد پوشش سر برای یهودی ها و سک ها صدق نمی کند.

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه