مهاجران اوکرایینی در آلمان بیشتر شان زنان و کودکان اند
مهاجران اوکرایینی در آلمان بیشتر شان زنان و کودکان اند

براساس گزارش کمیساریایی عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان، از زمان آغاز جنگ در ۲۴ فبروری به این سو، بیش از ۶،۴ میلیون شهروند اوکرایین مهاجرت کرده اند.

این سازمان به روزنامه آلمانی «ولت ام زونتاگ» گفته است که اکثریت اوکرایینی ها به کشور های همسایه پولند (۳،۴ میلیون)، رومانیا (۹۴۳ هزار)، روسیه (۸۸۸ هزار) و هنگری (۶۲۷ هزار) مهاجرت کرده اند.

کمیساریایی عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان در ارتباط با کشور های غیر همسایه، از شمار دقیق مهاجران اوکرایینی ذکر نکرده است، اما از آلمان، چک و ایتالیا به عنوان کشور های عمده پذیرنده مهاجران اوکرایینی یاد کرده است. گزارش های رسمی سه کشورها نیز در این مورد با گزارش یونیسف همخوانی دارد.

براساس گزارش وزارت داخله آلمان، این کشور تا به حال بیش از ۷۰۰ هزار مهاجر اوکرایین را در مرکز ادارات امور خارجی ها ثبت کرده است. وزارت داخله چک از پذیرش ۳۴۸ هزار مهاجر و وزارت داخله ایتالیا از ۱۱۸ هزار مهاجر از اوکرایین سخن گفته اند. این ارقام مربوط به ۱۸ ماه می باشد.

اما این ارقام تقریبی می باشند؛ مثلاً در آلمان از یک طرف شماری از اوکرایینی ها ثبت نشده است و یا ظاهراً شمار بسیاری به سفر از آلمان ادامه داده‌اند و یا دوباره به کشور شان برگشته اند.

مرتبط: بازگشت آوارگان جنگی اوکرایین از پولند افزایش یافته است

براساس گزارش کمیساریایی عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان، اما آنچه مربوط به شمار مهاجران می شود، ۱،۹ میلیون نفر دیگر از خارج به اوکرایین برگشته اند.

در این مورد مساله الزاماً بر سر برگشت های دایمی نیست، بلکه مربوط به آن شهروندان اوکراییی نیز می‌شود که فقط در کوتاه مدت، مثلاً برای دیدار به کشور شان برگشته اند.

براساس گزارش ادارات حفاظت مرزی پولند، باوجود موفقیت‌های نیروهای نظامی اوکرایین، روزانه حدود بیش از ۲۰ هزار نفر از اوکرایین به این کشور می آیند؛ اما باوجود آن شمار مهاجرت ها از اوکرایین بیشتر از موارد برگشت به این کشور می باشد.

بیشتر بخوانید:وزیر کار آلمان: آوارگان جنگی نباید قربانی استثمار در بازار کار شوند

در این گزارش افزوده شده است که به روز پنج‌شنبه در مقایسه با ۲۷ هزار عودت کننده، فقط ۲۲ هزار شهروند اوکرایینی، از مرز به پولند آمده اند؛ روز قبل ۲۱ هزار و ۵۰۰ اوکرایینی به پولند آمده بودند، در حالی که ۲۸ هزار نفر دیگر به اوکرایین برگشتند.

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه